statystyki

Zwolnienie z PIT. Można się kredytować dzięki uldze dla młodych

autor: Magdalena Majkowska05.09.2019, 08:32; Aktualizacja: 05.09.2019, 08:32
Kto ma kilku pracodawców, może skorzystać w trakcie roku z wielokrotności zwolnienia z PIT. Każdy z nich stosuje preferencję odrębnie.

Kto ma kilku pracodawców, może skorzystać w trakcie roku z wielokrotności zwolnienia z PIT. Każdy z nich stosuje preferencję odrębnie.źródło: ShutterStock

Kto ma kilku pracodawców, może skorzystać w trakcie roku z wielokrotności zwolnienia z PIT. Każdy z nich stosuje preferencję odrębnie.

Tak samo jest w sytuacji, gdy pracownik (zleceniobiorca) zmienia w trakcie roku miejsce zatrudnienia.

W odpowiedzi na pytanie DGP Ministerstwo Finansów potwierdziło: każdy płatnik weryfikuje limit zwolnienia tylko w ramach wynagrodzeń, które sam wypłaca.

W efekcie podatnik zatrudniony u kilku płatników może w trakcie roku wykorzystać zwolnienie wielokrotnie. Oczywiście nadwyżkę ponad przysługujący roczny limit ulgi będzie musiał fiskusowi zwrócić, ale zrobi to dopiero w rozliczeniu rocznym. To oznacza, że zaciągnięty u fiskusa „dług” odda dopiero do 30 kwietnia następnego roku podatkowego.

Płatnik pilnuje tylko u siebie

Od sierpnia br. podatnicy do ukończenia 26. roku życia nie płacą podatku od przychodów z pracy i z niektórych zleceń (na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy PIT). Zwolnienie przysługuje do kwoty nieprzekraczającej rocznie ustawowego limitu (w 2019 r. wynosi on 35 636,67 zł, a od 2020 r. będzie to 85 528 zł).

Każdemu podatnikowi przysługuje jedna kwota zwolnienia, niezależnie od liczby płatników wypłacających mu wynagrodzenia z umów o pracę lub umów zlecenia.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Na Wnuczka(2019-09-05 14:21) Zgłoś naruszenie 20

    Wnuczek nie zapłaci podatku od wysokiego dochodu i na dodatek może zaciągnąć darmowy kredyt na koszt państwa a starzy i chorzy emeryci łupieni są 18 % podatkiem PIT od marnych emerytur...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane