statystyki

Pijany pogranicznik nie wróci do służby

autor: Bożena Wiktorowska03.06.2019, 08:20; Aktualizacja: 03.06.2019, 08:28
Funkcjonariusz zarzucał komendantowi m.in. niewyjaśnienie okoliczności sprawy i pominięcie ważnych dowodów.

Funkcjonariusz zarzucał komendantowi m.in. niewyjaśnienie okoliczności sprawy i pominięcie ważnych dowodów.źródło: ShutterStock

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną zwolnionego ze służby funkcjonariusza Straży Granicznej, który próbował podważyć prawidłowość wydanego rozkazu personalnego.

P owodem sporu było wydarzenie z października 2014 r. Około trzeciej rano patrol policji zatrzymał do kontroli samochód osobowy poruszający się pod prąd na drodze jednokierunkowej. Okazało się, że kierowcą jest funkcjonariusz Straży Granicznej. Ponieważ dało się od niego wyczuć silną woń alkoholu, zabrano go na posterunek i przebadano alcotestem. Pierwsze badanie wykazało 0,98 mg/l, a drugie 0,94 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. W czasie pobytu na posterunku pogranicznik próbował uciec, ale bezskutecznie. Przewieziono go do szpitala, gdzie pobrano mu krew do badań. Wynik nie pozostawiał wątpliwości. Pierwsze badanie wykazało 2,08 promila alkoholu we krwi, a drugie 1,84 promila.

Mimo takich wyników funkcjonariusz nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Twierdził, że nie pamięta, co się z nim działo feralnej nocy, bo wcześniej wziął leki. Badania chemiczno-toksykologiczne nie potwierdziły jednak tej linii obrony. W jego krwi nie stwierdzono obecności leków z grupy pochodnych benzodiazepiny.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj