Punktualnie o 9:30 w warszawskim Centrum Expo XXI rozpoczęła się 8. edycja konferencji Microsoft Technology Summit. W czasie dwóch dni wykładów, szkoleń i warsztatów uczestnicy spotkania poznają tajniki takich zagadnień, jak cloud computing, big data czy social enterprise. Sporo uwagi zostanie poświęcone również nowej wersji systemu operacyjnego Windows 8.1 oraz tworzeniu aplikacji na mobilnego OS-a Microsoftu.

Polska edycja Microsoft Technology Summit odbywa się cyklicznie już od 2005 roku i jest jedną z największych tego typu imprez w Europie Środkowo-Wschodniej. Impreza skierowana jest przede wszystkim do menedżerów, programistów i specjalistów z branży IT.
Tegoroczną konferencję MTS otworzył Rafał Albin (dyrektor działu nowych technologii Microsoft), który zaprosił na scenę znanego entuzjastę IT Davida Chapella, który w swojej karierze doradzał takim firmom jak IBM, HP czy też Microsoft.

Podczas swojego wystąpienia Chapell opowiadał o dynamicznych zmianach zachodzących w branży IT. Wskazał na najważniejsze technologiczne trendy - cloud (chmura), mobile (mobilność), big data (duże zbiory danych) oraz social (media społecznościowe). To właśnie na tych czterech tzw. megatrendach opiera się dziś wirtualny świat.

W odniesieniu do cloud computingu, Chapell zwrócił uwagę na fakt, że choć gro aplikacji biznesowych jest dziś dostępna w "chmurze", to jednak w przypadku aplikacji konsumenckich (takich jak choćby gry) miejscem przechowywania jest wciąż pamięć urządzenia. Najważniejszą - i najbardziej rozwojową - kategorię aplikacji stanowią natomiast te, które znajdują się na środku tej skali - pomiędzy "chmurą" a pamięcią urządzenia.

Reklama

Jednocześnie Chapell odciął się od stwierdzenia, jakoby era tradycyjnych komputerów PC dobiegała końca: "Ludzie mówią, że żyjemy w erze Post-PC. To najgłupsza rzecz jaką w życiu słyszałem" - podkreślił Chapell. "Owszem, dziś coraz częściej korzystamy z urządzeń mobilnych - smartfonów i tabletów. Jednak w naszych biurach i naszych domach wciąż znajdziemy tradycyjne komputery osobiste, z myszką klawiaturą i oprogramowaniem. PC-ty wciąż mają znaczenie".

Podczas sesji otwierającej konferencję, Rafał Albin zwrócił również uwagę na gruntowne zmiany, które zachodzą w Microsofcie od kilku miesięcy. Odniósł się przede wszystkim do nowej strategii giganta z Redmond - Devices & Services (Urządzenia & Usługi).
"Microsoft to kompleksowe usługi i urządzenia, zarówno dla konsumenta, jak i biznesu. Jednak te wszystkie elementy łączy ze sobą jedno środowisko - system Windows" - podkreślił Albin.