Polska edycja Microsoft Technology Summit odbywa się cyklicznie już od 2005 roku i jest jedną z największych tego typu imprez w Europie Środkowo-Wschodniej. Impreza skierowana jest przede wszystkim do menedżerów, programistów i specjalistów z branży IT.
Tegoroczną konferencję MTS otworzył Rafał Albin (dyrektor działu nowych technologii Microsoft), który zaprosił na scenę znanego entuzjastę IT Davida Chapella, który w swojej karierze doradzał takim firmom jak IBM, HP czy też Microsoft.

Podczas swojego wystąpienia Chapell opowiadał o dynamicznych zmianach zachodzących w branży IT. Wskazał na najważniejsze technologiczne trendy - cloud (chmura), mobile (mobilność), big data (duże zbiory danych) oraz social (media społecznościowe). To właśnie na tych czterech tzw. megatrendach opiera się dziś wirtualny świat.

W odniesieniu do cloud computingu, Chapell zwrócił uwagę na fakt, że choć gro aplikacji biznesowych jest dziś dostępna w "chmurze", to jednak w przypadku aplikacji konsumenckich (takich jak choćby gry) miejscem przechowywania jest wciąż pamięć urządzenia. Najważniejszą - i najbardziej rozwojową - kategorię aplikacji stanowią natomiast te, które znajdują się na środku tej skali - pomiędzy "chmurą" a pamięcią urządzenia.

Jednocześnie Chapell odciął się od stwierdzenia, jakoby era tradycyjnych komputerów PC dobiegała końca: "Ludzie mówią, że żyjemy w erze Post-PC. To najgłupsza rzecz jaką w życiu słyszałem" - podkreślił Chapell. "Owszem, dziś coraz częściej korzystamy z urządzeń mobilnych - smartfonów i tabletów. Jednak w naszych biurach i naszych domach wciąż znajdziemy tradycyjne komputery osobiste, z myszką klawiaturą i oprogramowaniem. PC-ty wciąż mają znaczenie".

Podczas sesji otwierającej konferencję, Rafał Albin zwrócił również uwagę na gruntowne zmiany, które zachodzą w Microsofcie od kilku miesięcy. Odniósł się przede wszystkim do nowej strategii giganta z Redmond - Devices & Services (Urządzenia & Usługi).
"Microsoft to kompleksowe usługi i urządzenia, zarówno dla konsumenta, jak i biznesu. Jednak te wszystkie elementy łączy ze sobą jedno środowisko - system Windows" - podkreślił Albin.