statystyki

Zdefiniują pośrednikom nieruchomości ich profesję

autor: Anna Krzyżanowska27.06.2016, 07:52; Aktualizacja: 27.06.2016, 08:35
blok mieszkanie nieruchomości

W umowie obowiązkowo mają widnieć informacje o umowie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej pośrednika.źródło: ShutterStock

Pośrednik w obrocie nieruchomościami to przedsiębiorca. Jego działalność polega na odpłatnym wykonywaniu czynności zmierzających do zawarcia przez inne osoby umów:

● nabycia lub zbycia praw do nieruchomości;

● nabycia lub zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;

● najmu lub dzierżawy nieruchomości albo ich części;

● innych niż określone w pkt 1–3, mających za przedmiot prawa do nieruchomości lub ich części.

Taką definicję zaproponował w projekcie nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami resort infrastruktury i budownictwa. Od początku 2014 r., kiedy zderegulowano zarówno zawód pośrednika, jak i zarządcy nieruchomościami, z przepisów zniknęła bowiem większość zapisów dotyczących tych profesji. „W konsekwencji w praktyce wykonywania działalności zawodowej pojawiły się wątpliwości interpretacyjne zgłaszane zarówno ze strony pośredników i zarządców, jak i klientów tych podmiotów. Zaistniała zatem potrzeba skatalogowania wykonywanych czynności, co pozwoli zapewnić przejrzystą i stabilną sytuację podmiotom zawierającym umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami i zarządzania nieruchomościami” – podkreśla ministerstwo.


Pozostało jeszcze 40% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Krzysia(2016-06-29 15:02) Zgłoś naruszenie 10

    We Wrocławiu jest bardzo dobry pośrednik - verson.pl. Współpracowałam z tym pośrednikiem i wywiązywał się z zadania sprzedaży mieszkania znakomicie!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie