Chcę wynająć mieszkanie, a nie mam czasu na załatwianie formalności – opowiada pani Dorota. – Postanowiłam skorzystać z pomocy agenta nieruchomości. Okazało się, że pośrednik nie odbiera telefonów od potencjalnych nabywców i nie robi nic, aby wynająć mój lokal. Bezpośrednio ze mną skontaktowała się zainteresowana ofertą pani Justyna. Czy jeśli sama znajdę lokatora, to będę musiała zapłacić wynagrodzenie agentowi – pyta czytelniczka
Pani Dorota zawarła umowę pośrednictwa najmu lokalu. Zobowiązała się w niej do zapłaty wynagrodzenia agentowi w zamian za dokonywanie czynności mających na celu zawarcie umowy. Zwyczajowo kwota należna pośrednikowi za znalezienie lokatora wynosi jeden czynsz najmu.
Zasadą jest, że agent powinien skojarzyć strony i doprowadzić do zawarcia umowy. Jeśli nasza czytelniczka wynajmie mieszkanie samodzielnie, to nie będzie w tym żadnej zasługi pośrednika.
Wręcz przeciwnie! Agent utrudniał zawarcie umowy, nie kontaktując się z potencjalnymi najemcami.
Aby jednak pani Dorota nie została pozwana o brak zapłaty należnego wynagrodzenia, powinna powziąć pewne środki ostrożności. Pośrednictwo w najmie lokalu jest zbliżone do umowy agencyjnej, którą można w pewnych przypadkach wypowiedzieć. I to bez zachowania odpowiednich terminów. Takie działanie jest dozwolone między innymi wtedy, gdy pośrednik nie wykonuje swoich obowiązków w całości lub w znacznej części. Nie należy przy tym poprzestać wyłącznie na opinii pani Justyny. Może się okazać, że pośrednik nie odbierał jej telefonów, gdyż prowadził zaawansowane rozmowy z inną osobą. Gdy pani Dorota potwierdzi jednak swoje przypuszczenia i uzna, że agent zaniedbał jej sprawę, należy wypowiedzieć pośrednictwo w trybie natychmiastowym.
Jako dowód naruszenia umowy warto uzyskać poświadczenia ewentualnych najemców, którzy nie mogli się skontaktować z agentem. Po wypowiedzeniu pośrednictwa, można wynająć mieszkanie bez obaw, że trzeba będzie zapłacić pośrednikowi wynagrodzenie.
Podstawa prawna
Art. 7642 par. 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 2014 r. poz. 827).