statystyki

Polak kupuje swoje dwa pokoje

autor: Janusz K. Kowalski09.11.2015, 07:40; Aktualizacja: 09.11.2015, 09:13
blok, mieszkanie

Najchętniej kupujemy małe mieszkania, takie około 50 mkw.źródło: ShutterStock

Metr kwadratowy w mieście jest średnio o prawie połowę droższy niż na wsi, gdzie kosztuje nieco ponad 2,8 tys. zł. Jest trochę drożej niż w 2013 r., ale generalnie ceny są stabilne. Na pokój z kuchnią trzeba wydać 188 tys. zł

W ubiegłym roku dokonano w Polsce 117,7 tys. transakcji kupna-sprzedaży lokali mieszkalnych – wynika z danych GUS. Policzono je na podstawie informacji zebranych z rejestrów cen i wartości nieruchomości, w których wykorzystywane są informacje z aktów notarialnych. Ale liczba sprzedanych mieszkań była większa i wyniosła 119,1 tys. Jedna transakcja obejmowała czasem więcej niż jeden lokal. Był to wynik o 4,5 proc. słabszy niż w roku poprzednim.

– Rynek kupna-sprzedaży mieszkań jest jednak większy, niż wynika to z samych rejestrów cen i wartości nieruchomości prowadzonych przez starostwa powiatowe i prezydentów miast na prawach powiatu – ocenia Jarosław Strzeszyński z Instytutu Analiz Rynku Nieruchomości. Wyjaśnia, że nie ma w nich transakcji związanych z lokalami spółdzielczymi. – A stanowią one około 10–15 proc. obrotu na rynku mieszkaniowym – twierdzi Strzeszyński. Ponadto rejestry nie obejmują umów przedwstępnych podpisywanych z deweloperami.

Na zakup mieszkania trzeba było wydać w 2014 r. średnio 219,6 tys. zł – o 13 tys. zł więcej niż w 2013 r. Przy tym średnia wartość pojedynczego mieszkania była w miastach o 37 proc. większa niż na wsi.

Za lokal jednoizbowy trzeba było zapłacić 168,8 tys. zł, dwuizbowy 188,3 tys. zł, trzyizbowy 207,5 tys. zł, a czteroizbowy – 276,2 tys. zł. Natomiast metr kwadratowy mieszkania kosztował przeciętnie 4236 zł w miastach (o 6,7 proc. więcej niż w roku poprzednim) i 2832 zł poza miastami (o 1,4 proc. mniej niż w roku poprzednim). Oznacza to, że średnia cena metra kwadratowego w miastach była aż o 49,6 proc. wyższa niż na wsi.

W tym roku ceny nowych mieszkań są dość stabilne. Bo choć popyt na nie jest bardzo duży, to występuje też ogromna konkurencja między deweloperami. A to powstrzymuje również wzrost cen na rynku wtórnym. – W przyszłym roku będzie podobnie, jeśli nie dojdzie do zmian prawnych i ograniczeń w dostępie do kredytów – twierdzi Strzeszyński.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • delak(2015-11-12 19:39) Zgłoś naruszenie 10

    Tym razem sprzedaję dwa pokoje po to żeby kupić jeden ale w Wola Invest, bardziej opłacalny. Małe mieszkania są bardziej poszukiwane a i lokalizacja też nie jest bez znaczenia.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie