statystyki

Specustawa mieszkaniowa z podpisem prezydenta

autor: Emilia Świętochowska06.08.2018, 08:11; Aktualizacja: 06.08.2018, 08:23
Specustawa mieszkaniowa, ze względu na chaos urbanizacyjny, który ma wprowadzić, została określona jako lex deweloper

Specustawa mieszkaniowa, ze względu na chaos urbanizacyjny, który ma wprowadzić, została określona jako lex deweloperźródło: ShutterStock

Prezydent nie posłuchał apeli urbanistów ani miejskich aktywistów i podpisał specustawę mieszkaniową, która ułatwi budowę nowych osiedli na terenach poprzemysłowych, powojskowych i rolnych położonych w granicach administracyjnych miast. Resort inwestycji i rozwoju szacuje, że nowe przepisy pozwolą skrócić czas przygotowania inwestycji z pięciu lat do roku.

Zgodnie z ustawą możliwa stanie się budowa bloków i domów jednorodzinnych z pominięciem planów miejscowych. Inwestycje będą musiały być zgodne jedynie ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Decyzję o lokalizacji nowego osiedla podejmie w drodze uchwały rada gminy. Deweloperzy nie będą zobowiązani do przeprowadzania konkursu na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną, ale muszą dołączyć propozycję przygotowaną przez profesjonalistę do wniosku składanego do samorządu. Władze lokalne mają zadecydować o losach inwestycji w 60 dni, chyba że z ważnych powodów podjęcie uchwały w tym terminie okazałoby się niemożliwe (wówczas dostanie kolejne 30 dni).

Ustawa wprowadza też standardy dla osiedli budowanych na uproszczonych zasadach. Obok zapewnienia dostępu do infrastruktury technicznej deweloper będzie zobowiązany zagwarantować też odpowiednią odległość inwestycji od szkół, przystanków i przedszkola.


Pozostało 4% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie