statystyki

Nowelizacja prawa budowlanego: Będzie łatwiej o pozwolenie na budowę

autor: Szymon Cydzik18.12.2019, 08:10; Aktualizacja: 18.12.2019, 08:14
Do wniosku nie trzeba będzie już dołączać projektu technicznego

Do wniosku nie trzeba będzie już dołączać projektu technicznegoźródło: ShutterStock

Rada Ministrów przyjęła dwa projekty ustaw mających wzmocnić kontrolę bezpieczeństwa budynków.

Pierwszy z nich to nowelizacja prawa budowlanego. Prace nad nią toczyły się już w poprzedniej kadencji, ale zgodnie z zasadą dyskontynuacji rząd musi ponownie przedstawić projekt nowemu Sejmowi. Przewiduje on uproszczenie legalizacji samowoli budowlanej mającej co najmniej 20 lat. Warunkiem skorzystania z łatwiejszej i bezpłatnej procedury ma być przedstawienie ekspertyzy technicznej potwierdzającej możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu i geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej. Pozwoli to państwu na kontrolowanie bezpieczeństwa starych budowli wzniesionych bez pozwolenia.

Samo uzyskanie pozwolenia na budowę również ma być łatwiejsze. Do wniosku nie trzeba będzie już dołączać projektu technicznego, a pozostałe części projektu budowlanego jedynie w trzech, a nie czterech kopiach. Wprowadzenie pięcioletniego terminu na stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę lub użytkowanie budynku da z kolei większe bezpieczeństwo osobom z niego korzystającym. W projekcie wzmocniono też bezpieczeństwo pożarowe – przy zmianie przeznaczenia lokalu (np. z mieszkania na escape room) potrzebna będzie dodatkowa ekspertyza przeciwpożarowa. Projekt przewiduje ponadto poszerzenie kategorii obiektów niewymagających pozwolenia. Należeć do nich będą automaty do przechowywania paczek, sprzedaży biletów lub innych towarów czy usług, jeśli nie przekraczają trzech metrów wysokości.


Pozostało 27% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie