Przeniesienie części decyzji o warunkach zabudowy na inny podmiot może zostać podważone

autor: Maciej J. Nowak02.02.2018, 07:00
Pozwolenie na budowę nie musi obejmować całej inwestycji. W związku z tym nie ma przeciwwskazań, aby w konkretnej sytuacji obejmowało ono część decyzji o warunkach zabudowy.

Pozwolenie na budowę nie musi obejmować całej inwestycji. W związku z tym nie ma przeciwwskazań, aby w konkretnej sytuacji obejmowało ono część decyzji o warunkach zabudowy.źródło: ShutterStock

Uzyskałem z gminy decyzję o warunkach zabudowy, na podstawie której możliwe jest wzniesienie na nieruchomości kilku różnych obiektów budowlanych, w tym o przeznaczeniu mieszkaniowym oraz komercyjnym. Obecnie chciałbym wznieść tylko budynek mieszkalny. Czy mogę uzyskać pozwolenie na budowę dotyczące jedynie części obiektów określonych w decyzji o warunkach zabudowy? Czy przenosząc decyzję o warunkach zabudowy na inny podmiot, trzeba zawsze przenieść ją w całości, czy też można tylko w części?

Powyższe zagadnienie bywa w praktyce oceniane na różne sposoby. Jednak trzeba się opowiedzieć za tezą, że o ile decyzja o warunkach zabudowy może być wykorzystana (zrealizowana) tylko w części, o tyle przenieść na inną osobę można ją jedynie w całości.

Możliwe pozwolenie dla niektórych inwestycji

Pozwolenie na budowę może być wydane dla części inwestycji, pod warunkiem, że część ta stanowi wewnętrznie spoistą funkcjonalną całość. Potwierdzały to wielokrotnie tezy orzecznicze. Naczelny Sąd Administracyjny uznał w wyroku z 11 grudnia 2012 r. (sygn. akt II OSK 2711/12, Legalis), że wykładnia językowa tego przepisu prowadzi do wniosku, iż na skutek wydania pozwolenia na budowę dla części obiektów wchodzących w skład zamierzenia budowlanego, obiekty te nie stają się samodzielnym zamierzeniem budowlanym, lecz nadal są elementem pierwotnego zamierzenia. Uznanie, że na skutek zamiaru realizacji części obiektów budowlanych stają się one odrębnym zamierzeniem, mogłoby nastąpić tylko wtedy, gdyby wynikało to z jednoznacznego stwierdzenia ustawodawcy wyrażonego w przepisie prawa.

Przyjęcie odmiennego poglądu byłoby bowiem równoznaczne z naruszeniem reguł określających znaczenie w języku polskim użytych w nim wyrażeń. Ustawodawca posługuje się sformułowaniem generalnym „zamierzenie budowlane”, którego elementami są poszczególne obiekty. Nie mogą więc one być jednocześnie częścią zamierzenia budowlanego i odrębnym zamierzeniem budowlanym.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie