statystyki

Co może zrobić inwestor, gdy prace nad planem miejscowym zablokowały decyzję o warunkach zabudowy

autor: Maciej J. Nowak06.02.2018, 10:50; Aktualizacja: 06.02.2018, 11:15
blok, mieszkanie, nieruchomość

Uzasadnieniem zawieszenia postępowania na podstawie art. 62 ust. 1 u.p.z.p. jest wyłącznie realna możliwość uchwalenia planu miejscowego w tym okresieźródło: ShutterStock

Inwestor złożył wniosek o ustalenie warunków zabudowy. Organ zawiesił postępowanie, wskazując, że w gminie trwają prace nad uchwaleniem planu miejscowego. Jednak trwają one już od trzech lat i szansa ich ukończenia w najbliższym czasie jest znikoma. Inwestorowi bardzo zależy na szybkim rozpoznaniu sprawy. Co może w takiej sytuacji zrobić?

Inwestor może wystąpić z wnioskiem o wcześniejsze zakończenie okresu zawieszenia. W tym kontekście należy przywołać tezę orzeczniczą wyrażoną w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 11 grudnia 2009 r. (sygn. akt II SA/Łd 907/09, Legalis).

Uzasadnienie zawieszenia

Wskazano tam, że „przewidziane w art. 62 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym [dalej: u.p.z.p. - przyp. red.] uprawnienie do zawieszenia postępowania, nakłada jednocześnie na organy obowiązek wyjaśnienia okoliczności faktycznych związanych z biegiem prac planistycznych”. Zdaniem sądu organ winien ocenić zwłaszcza, czy w czasie zawieszenia jest realnie możliwe uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla analizowanego obszaru, nie mówiąc już o jego wejściu w życie, jedynie to bowiem mogłoby uzasadniać ewentualne zawieszenie postępowania. Odmienna interpretacja tego przepisu prowadziłaby do nadmiernego zawężenia zastosowania instytucji ustalenia warunków zabudowy – art. 61 u.p.z.p. oraz do bezcelowego zawieszenia rozpoznania sprawy w przedmiocie wydania decyzji o warunkach zabudowy, gdyż po upływie okresu zawieszenia możliwe byłoby jedynie podjęcie decyzji o tej samej treści, co przed nim. Uzasadnieniem zawieszenia postępowania na podstawie art. 62 ust. 1 u.p.z.p. jest więc wyłącznie realna możliwość uchwalenia planu miejscowego w tym okresie. Jeżeli jej nie ma (czyli jeśli z różnych, także faktycznych, organizacyjnych względów plan miejscowy w najbliższym czasie nie zostanie uchwalony) – zawieszenie nie ma racji bytu.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie