statystyki

Co może zrobić inwestor, gdy prace nad planem miejscowym zablokowały decyzję o warunkach zabudowy

autor: Maciej J. Nowak06.02.2018, 10:50; Aktualizacja: 06.02.2018, 11:15
blok, mieszkanie, nieruchomość

Uzasadnieniem zawieszenia postępowania na podstawie art. 62 ust. 1 u.p.z.p. jest wyłącznie realna możliwość uchwalenia planu miejscowego w tym okresieźródło: ShutterStock

Inwestor złożył wniosek o ustalenie warunków zabudowy. Organ zawiesił postępowanie, wskazując, że w gminie trwają prace nad uchwaleniem planu miejscowego. Jednak trwają one już od trzech lat i szansa ich ukończenia w najbliższym czasie jest znikoma. Inwestorowi bardzo zależy na szybkim rozpoznaniu sprawy. Co może w takiej sytuacji zrobić?

Inwestor może wystąpić z wnioskiem o wcześniejsze zakończenie okresu zawieszenia. W tym kontekście należy przywołać tezę orzeczniczą wyrażoną w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 11 grudnia 2009 r. (sygn. akt II SA/Łd 907/09, Legalis).

Uzasadnienie zawieszenia

Wskazano tam, że „przewidziane w art. 62 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym [dalej: u.p.z.p. - przyp. red.] uprawnienie do zawieszenia postępowania, nakłada jednocześnie na organy obowiązek wyjaśnienia okoliczności faktycznych związanych z biegiem prac planistycznych”. Zdaniem sądu organ winien ocenić zwłaszcza, czy w czasie zawieszenia jest realnie możliwe uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla analizowanego obszaru, nie mówiąc już o jego wejściu w życie, jedynie to bowiem mogłoby uzasadniać ewentualne zawieszenie postępowania. Odmienna interpretacja tego przepisu prowadziłaby do nadmiernego zawężenia zastosowania instytucji ustalenia warunków zabudowy – art. 61 u.p.z.p. oraz do bezcelowego zawieszenia rozpoznania sprawy w przedmiocie wydania decyzji o warunkach zabudowy, gdyż po upływie okresu zawieszenia możliwe byłoby jedynie podjęcie decyzji o tej samej treści, co przed nim. Uzasadnieniem zawieszenia postępowania na podstawie art. 62 ust. 1 u.p.z.p. jest więc wyłącznie realna możliwość uchwalenia planu miejscowego w tym okresie. Jeżeli jej nie ma (czyli jeśli z różnych, także faktycznych, organizacyjnych względów plan miejscowy w najbliższym czasie nie zostanie uchwalony) – zawieszenie nie ma racji bytu.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie