statystyki

Problemy z podziałem ewidencyjnym nieruchomości

autor: Maciej J. Nowak05.01.2018, 16:30
Podział ewidencyjny dokonywany jest w drodze decyzji administracyjnej przez odpowiednio wójta, burmistrza lub prezydenta miasta

Podział ewidencyjny dokonywany jest w drodze decyzji administracyjnej przez odpowiednio wójta, burmistrza lub prezydenta miastaźródło: ShutterStock

Przy realizacji inwestycji często niezbędne okazuje się przeprowadzenie ewidencyjnego podziału nieruchomości. Powodów może być wiele: zamiar realizacji inwestycji na części gruntu, zamiar sprzedaży fragmentu nieruchomości wydzielonej w ramach podziału lub też chęć modyfikacji dopuszczalnego sposobu zagospodarowania, np. w ramach ustalania warunków zabudowy.

Podział ewidencyjny nieruchomości trzeba odróżnić od podziału prawnego. Ten ostatni obejmuje szerszy zakres czynności, również ze zmianami właścicieli nieruchomości. Natomiast podział ewidencyjny nie zmienia w żaden sposób praw własności, tylko odnosi się do samej nieruchomości. Przykładowo jeżeli duża działka znajdująca się w posiadaniu dwóch współwłaścicieli dzielona jest na dwie mniejsze, to po podziale ewidencyjnym każda z tych nieruchomości wciąż ma dwóch współwłaścicieli.

Podział ewidencyjny dokonywany jest w drodze decyzji administracyjnej przez odpowiednio wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Kto ma prawo złożyć wniosek

Czy użytkownik wieczysty może złożyć wniosek o dokonanie podziału nieruchomości? Co taki wniosek może zawierać?

ODPOWIEDŹ

Wniosek o dokonanie ewidencyjnego podziału nieruchomości mogą złożyć właściciel nieruchomości lub jej użytkownik wieczysty. Jednak wniosku takiego nie może już złożyć dzierżawca nieruchomości – potrzebny jest tu udział osoby dysponującej prawami rzeczowymi do nieruchomości. Tylko w takim przypadku można stwierdzić jej interes prawny i możliwość uczestnictwa w przedmiotowym postępowaniu.

Do wniosku o dokonanie podziału nieruchomości trzeba dołączyć wiele dokumentów określonych w art. 97 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2147 ze zm.). Chodzi m.in. o odpis księgi wieczystej (albo co najmniej oświadczenie przedstawiające aktualny stan wpisów z niej), wypis z katastru nieruchomości, wstępny projekt podziału, protokół z przyjęcia granic nieruchomości, wykaz zmian gruntowych oraz mapę z projektem podziału. Trzeba też pamiętać o rozporządzeniu Rady Ministrów z 7 grudnia 2004 r. w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości (Dz.U. nr 268, poz. 2663). Doprecyzowano tam zakres poszczególnych załączników do wniosku w sprawie podziału. Wskazano np., że wstępny projekt podziału nieruchomości powinien określać m.in.: granice nieruchomości podlegającej podziałowi, jej powierzchnię, naniesione w kolorze czerwonym granice projektowanych do wydzielenia działek gruntu czy też przedstawione w kolorze czerwonym powierzchnie projektowanych do wydzielenia działek. Trzeba również zawrzeć przedstawioną w kolorze czerwonym (w formie graficznej lub opisowej) propozycję sposobu zapewnienia dostępu projektowanych działek do drogi publicznej. Pominięcie któregokolwiek ze wskazanych elementów spowoduje, że wniosek nie zostanie rozpatrzony. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 3 grudnia 2007 r. (sygn. akt I OSK 1659/06). Stwierdził, że projekt podziału nieruchomości jest dokumentem urzędowym i żeby spełniać taką funkcję, projekt ten musi ściśle odpowiadać warunkom przewidzianym dla tego rodzaju projektów.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • GEODETA(2018-01-05 23:12) Zgłoś naruszenie 10

    Następnym razem zapytajcie jakiegoś geodetę o czym piszecie i jak piszecie. Użyte sformułowania nie mają pokrycia w przepisach prawa a sam tytuł artykułu to jeden wielki absurd!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie