Polacy z powrotem ruszyli na budowę. Liczba stawianych domów zaczyna rosnąć

autor: Małgorzata Kwiatkowska22.02.2017, 07:57; Aktualizacja: 22.02.2017, 09:25
W większych miastach budownictwo indywidualne blokują przede wszystkim koszty

W większych miastach budownictwo indywidualne blokują przede wszystkim kosztyźródło: ShutterStock

Kilka lat temu wydawało się, że budownictwo indywidualne wyszło z mody. Ale miniony rok przyniósł mocną poprawę w tym segmencie.

Indywidualne budownictwo mieszkaniowe w ciągu dwóch ostatnich lat dźwignęło się z zapaści. W 2013 r. liczba rozpoczętych samodzielnie domów i mieszkań spadła do niecałych 73 tys., najniższego poziomu w tej dekadzie, a w 2016 r. Polacy ruszyli już z ponad 83 tys. samodzielnych inwestycji. I nie zwalniają tempa. W styczniu nowych budów było o 20 proc. więcej niż przed rokiem.

Jeszcze lepiej sytuacja wygląda w pozwoleniach. W 2016 r. było ich niemal 99 tys., o 30 proc. więcej niż w najgorszym ostatnio 2014 r. Mocny był też styczeń, kiedy domów i mieszkań, które dostały pozwolenia lub zostały zgłoszone do budowy, było niemal 7 tys., o 29 proc. więcej niż przed rokiem.

Budownictwo indywidualne to jeden z najtrudniejszych do zbadania segmentów w nieruchomościach. Specjaliści powiązani z tą branżą są jednak zgodni co do głównych powodów odbicia. To m.in. bardzo dobra sytuacja na rynku pracy, która pomaga w podjęciu decyzji o rozpoczęciu inwestycji. Ale powodów jest więcej.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie