statystyki

Polacy z powrotem ruszyli na budowę. Liczba stawianych domów zaczyna rosnąć

autor: Małgorzata Kwiatkowska22.02.2017, 07:57; Aktualizacja: 22.02.2017, 09:25
W większych miastach budownictwo indywidualne blokują przede wszystkim koszty

W większych miastach budownictwo indywidualne blokują przede wszystkim kosztyźródło: ShutterStock

Kilka lat temu wydawało się, że budownictwo indywidualne wyszło z mody. Ale miniony rok przyniósł mocną poprawę w tym segmencie.

Indywidualne budownictwo mieszkaniowe w ciągu dwóch ostatnich lat dźwignęło się z zapaści. W 2013 r. liczba rozpoczętych samodzielnie domów i mieszkań spadła do niecałych 73 tys., najniższego poziomu w tej dekadzie, a w 2016 r. Polacy ruszyli już z ponad 83 tys. samodzielnych inwestycji. I nie zwalniają tempa. W styczniu nowych budów było o 20 proc. więcej niż przed rokiem.

Jeszcze lepiej sytuacja wygląda w pozwoleniach. W 2016 r. było ich niemal 99 tys., o 30 proc. więcej niż w najgorszym ostatnio 2014 r. Mocny był też styczeń, kiedy domów i mieszkań, które dostały pozwolenia lub zostały zgłoszone do budowy, było niemal 7 tys., o 29 proc. więcej niż przed rokiem.

Budownictwo indywidualne to jeden z najtrudniejszych do zbadania segmentów w nieruchomościach. Specjaliści powiązani z tą branżą są jednak zgodni co do głównych powodów odbicia. To m.in. bardzo dobra sytuacja na rynku pracy, która pomaga w podjęciu decyzji o rozpoczęciu inwestycji. Ale powodów jest więcej.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie