statystyki

5 grzechów głównych polskich firm

autor: Paweł Zawadzki04.12.2015, 07:00
Firma przyjazna MSP na start

Im starszy dług, tym motywowanie jest mniej skuteczne.źródło: Materiały Prasowe

Mimo że ponad 70 proc. małych i średnich przedsiębiorstw ma problemy z terminowym otrzymywaniem zapłaty od swoich kontrahentów, to 44 proc. nie sprawdza ich wiarygodności przed zawarciem z nimi umowy, a 60 proc. nie ma przygotowanego scenariusza na wypadek, gdyby nie zapłacili.

Korzystając z najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, Kaczmarski Inkasso i Rzetelnej Firmy oraz własnych doświadczeń i obserwacji, ich eksperci przygotowali listę pięciu najcięższych grzechów popełnianych przez właścicieli firm w Polsce.

1) Nie sprawdzaj potencjalnych kontrahentów. Z pewnością są uczciwi.

Z badania Audyt windykacyjny przeprowadzonego przez Keralla Research na zlecenie firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso wynika, że jedynie 12,7 proc. firm z sektora MSP sprawdza zawsze wiarygodność potencjalnych kontrahentów, zanim przystąpi do współpracy z nimi. Najczęściej robi wywiad wśród wcześniejszych partnerów handlowych, szuka na ich temat informacji w internecie bądź zagląda do Krajowego Rejestru Długów.

Swoich potencjalnych kontrahentów w ogóle nie sprawdza natomiast aż 44 proc. przedsiębiorców. 33,5 proc. weryfikuje rzetelność tylko nowych klientów.

– To prosta droga do problemów finansowych mogących skutkować nawet utratą płynności finansowej. Niejedna młoda firma zbankrutowała, ponieważ ktoś po prostu nie miał czasu lub zlekceważył sprawdzenie partnera, sprzedając mu towar lub usługę z odroczonym terminem płatności – ostrzega Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

2) Nie monitoruj partnerów. Raz sprawdziłeś, spokojnie, wystarczy.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane