statystyki

Są już pożyczki i leasing z funduszy ramowych UE

autor: Joanna Pieńczykowska22.12.2015, 08:33; Aktualizacja: 22.12.2015, 08:54
biznes, firma, urządzenia mobilne

Chodzi o środki z funduszy ramowych Cosme, Horyzont 2020 i Program na rzecz Zatrudnienia i Innowacji Społecznych EaSI (które rozdzielane są bezpośrednio w Brukseli).źródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy z małych i średnich firm zyskują wreszcie dostęp do kredytów i ofert leasingowych wspieranych z unijnych funduszy ramowych. Programy o wartości prawie 1 mld zł uruchamiają właśnie pierwsi polscy pośrednicy finansowi.

Chodzi o środki z funduszy ramowych Cosme, Horyzont 2020 i Program na rzecz Zatrudnienia i Innowacji Społecznych EaSI (które rozdzielane są bezpośrednio w Brukseli). Programy zaczynają uruchamiać pierwsi polscy pośrednicy, którzy skutecznie aplikowali w konkursach. Są wśród nich Idea Bank, Raiffeisen Leasing Polska SA, Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych TISE SA.

– W efekcie tego, że instytucje te skutecznie aplikowały, zyskując status pośredników finansowych, oferta finansowania zwrotnego w Polsce zostanie rozszerzona i skorzystają na tym polskie firmy – mówi Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE. Powodzenie w międzynarodowym konkursie na pośredników finansowych w programach ramowych UE i w rezultacie dostęp do tych środków przedsiębiorców z danego państwa zależy bowiem od jakości i konkurencyjności oferty kandydata na pośrednika. – Nie ma tu tzw. kopert narodowych, a wygrywają najlepsze projekty – podkreśla Lewicki.

Kredyty dla start up-ów

Idea Bank już 21 grudnia zaoferuje preferencyjne kredyty dla start up-ów dzięki gwarancji w ramach programu COSME. Bank udostępni małym i średnim firmom łącznie ok. 350 mln zł. Oferta adresowana będzie do nowo powstałych firm (działających nie dłużej niż 18 miesięcy), które nie są w stanie przedstawić pozytywnej historii kredytowej. Kredyty w wysokości do 600 tys. zł będą przyznawane na cele inwestycyjne. Tym samym Idea Bank jest pierwszym polskim pośrednikiem, który uruchamia na rynku nową ofertę instrumentów finansowych UE.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane