Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza właśnie pierwsze oferty dla przedsiębiorców związane z unijnym Programem Inteligentny Rozwój na lata 2014–2020. W dwóch rozdaniach dostępne będzie 2,1 mld zł
Rozkręca się spirala z unijnymi dotacjami na lata 2014–2020. Pierwsze konkursy dla przedsiębiorców w Programie Inteligentny Rozwój w ramach unijnej perspektywy finansowej na lata 2014–2020 uruchamia właśnie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
2 kwietnia 2015 r. NCBiR ogłosiło konkurs w ramach Poddziałania 1.1.1. Konkurs dotyczy projektów badawczo-rozwojowych realizowanych przez małe i średnie przedsiębiorstwa (chodzi o wsparcie badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych). Planowana kwota przeznaczona na konkurs to ok. 1,6 mld zł (w momencie zamykania numeru DGP konkurs nie był jeszcze ogłoszony, stąd kwota przybliżona). Nabór wniosków rozpocznie się 4 maja i trwać będzie nieprzerwanie aż do 31 grudnia 2015 r.
7 kwietnia 2015 r. NCBiR planuje ogłosić konkurs w ramach Poddziałania 1.1.2 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (PO IR). Nabór wniosków rozpocznie się w 7 maja i potrwa do 22 czerwca 2015 r.
Konkurs dotyczyć będzie wsparcia eksperymentalnych prac rozwojowych – weryfikacja nowych rozwiązań w warunkach zbliżonych do rzeczywistych i operacyjnych. Chodzi o wytworzenie instalacji pilotażowej/demonstracyjnej i weryfikację jej działania. Przydział środków finansowych na ten konkurs ma wynieść ok. 0,5 mld zł.
Odmienne reguły
W minionych latach przyzwyczajono nas, że moment ogłoszenia konkursu był jednocześnie pierwszym dniem, kiedy możliwe było składanie gotowych wniosków aplikacyjnych w odpowiedzi na konkurs. Nabór trwał średnio 3 miesiące od dnia jego ogłoszenia. Tymczasem w nowym rozdaniu zasada się zmieniła: instytucje organizujące konkursy zobowiązane są z 30-dniowym wyprzedzeniem ogłosić konkurs wraz z podaniem w jego treści momentu rozpoczęcia naboru wniosków.
Krótszy za to będzie okres składania wniosków: zamiast dotychczasowego 3-miesięcznego okresu, termin o połowę krótszy. Właśnie około półtora miesiąca potrwa nabór we wspomnianym konkursie NCBiR z 7 kwietnia. Wnioskodawcy mają więc czas od momentu ogłoszenia konkursu do momentu rozpoczęcia naboru wniosków, aby spokojnie zapoznać się ze szczegółowymi zasadami i warunkami naboru. Mają ponadto czas na dostosowanie swoich projektowych zamierzeń do kryteriów wyboru projektów wskazanych w ogłoszeniu oraz na techniczne wprowadzenie treści do generatora aplikacyjnego.
Wyjątki
Oczywiście są wyjątki od tej reguły. Wspomniany konkurs ogłoszony 2 kwietnia trwać będzie nieprzerwanie aż do końca roku.
W minionej perspektywie organizowane były podobne konkursy w ramach tzw. naborów otwartych, tj. bez wskazania momentu zakończenia naboru wniosków, ale z jednoczesnym zastrzeżeniem, że wnioski składać można najpóźniej do 31 grudnia danego roku kalendarzowego. Oczywiście każdorazowo instytucje organizujące konkursy zastrzegały sobie jednocześnie prawo do wcześniejszego zamknięcia naboru szczególnie w sytuacji, gdy wartość złożonych na konkurs wniosków przekraczała określony w regulaminie procent środków finansowych przeznaczonych na dany konkurs.
Warto przyjrzeć się bliżej zarówno uwarunkowaniom konkursowym, tj. na co i w jakiej wysokości można pozyskać środki, jak i zasadom przeprowadzania procedur aplikowania o dotacje w nowej unijnej siedmiolatce. Zasady konkursów i kryteria wyboru można znaleźć na stronach NCBiR (www.ncbir.pl).