W województwie zachodniopomorskim przemysł jest w dużej mierze związany z gospodarką morską, a wiele zakładów zostało tu zlokalizowanych w województwie ze względu na bliskość Niemiec
Reklama
Wśród najmniejszych firm – z rocznym przychodem nieprzekraczającym 1 mln zł – laureatem pierwszego miejsca zostało Przedsiębiorstwo Projektowo-Wykonawcze Elektrotechnika z Koszalina. Ponad 705 tys. zł przychodu w 2013 roku pozwoliło nie tylko na blisko 89 tys. zł zysku, lecz również przyniosło 170-proc. wzrost w porównaniu do roku 2013. Od 1988 roku firma działa w sektorze usług projektowych. Miejsce drugie zajęło Biuro Inżynieryjne Budzisz z Konikowa. Pod względem przychodów ostatni rok obrachunkowy był dla spółki niezwykle udany, bowiem w porównaniu z rokiem ubiegłym spółka zwiększyła swoją sprzedaż o 80 proc. Pierwszą trójkę zamyka SAS Agropol z Białego Zdroju. Firma od lat jest w doskonałej kondycji finansowej, o czym świadczy ocena Bisnode Polska, jak również same dane finansowe. Działa w sektorze uprawy rolnej.
W kategorii firm mikro pierwsze miejsce zajęła spółka IKA Market. Na rynku działa od ponad dwóch lat. Od początku była związana z detaliczną sprzedażą wyrobów tekstylnych, w szczególności artykułów do szycia i haftowania. To pozwoliło w 2013 roku na 2,2 mln zł przychodu, co stanowi wzrost o ponad 200 proc. Miejsce drugie zajęła spółka MKR TPE Sp. z o.o. z Białogardu. Specjalizuje się w rozwiązaniach telekomunikacyjnych związanych z telefonią komórkową. Uwagę zwraca wysoka rentowność spółki w 2013 roku, bowiem 1,4 mln zł przychodu pozwoliło na wypracowanie 533 tys. zł zysku. Dodatkowo spółka przez ostatnie dwa lata zwiększyła sprzedaż o blisko 170 proc. Miejsce trzecie zajął klub sportowy BC Club Słupsk Sp. z o.o. z Koszalina.
Wśród małych spółek pierwsze miejsce zajęła firma Bel Gas z Wałcza. Od dekady nieprzerwanie działa w sektorze hurtowej sprzedaży paliw i produktów pochodnych. Wysoką pozycję w zestawieniu zawdzięcza przede wszystkim dynamicznemu wzrostowi wartości sprzedaży. Spółka zwiększyła swój przychód z 6,3 mln zł w 2012 roku do ponad 13 mln w roku 2013. Miejsce drugie zajęła spółka Emet-Impex – sieć handlowa dostarczająca na rynek pełen asortyment pomp i armatury przemysłowej. Spółka w 2013 roku może poszczycić się ponad 9,5 mln zł przychodu ze sprzedaży, co w porównaniu z rokiem ubiegłym stanowi 63-proc. wzrost. Pierwszą trójkę zamyka spółka budownictwa ogólnego Global Wind Service Poland ze Szczecina.
Najlepszą wśród największych z objętych rankingiem firm została koszalińska spółka Mleko Pomorskie. Swoją działalność rozpoczęła w 2001 roku. Powołali ją producenci mleka w celu zbiorowego podejmowania kontaktów handlowych zarówno w zakresie sprzedaży mleka, jak i zakupu towarów zaopatrzeniowych. Ponad 63 mln zł przychodu ze sprzedaży stanowi niemal 20-proc. wzrost w porównaniu z rokiem minionym. Miejsce drugie zajęła spółka GEA Tuchenhagen Polska. Od blisko 80 lat wiodący w świecie producent komponentów dla większości gałęzi przemysłu, w tym przede wszystkim dla rynku spożywczego, branży farmaceutycznej, kosmetycznej i chemicznej. Ponad 50 mln zł sprzedaży w 2013 roku pozwoliło na blisko 10 mln zł zysku. Miejsce trzecie zajął szczeciński Zinkpower świadczący usługi dla przemysłu metalurgicznego.