W obliczu dynamicznego rozwoju technologii do kluczowych wyzwań dla firmy należy dziś przede wszystkim zawrotne tempo przyrostu danych, które mają bezpośredni wpływ na sprawność operacyjną przedsiębiorstwa.
Reklama
Dziennik Gazeta Prawna
Cykl: nowoczesne MSP
W celu zapewnienia stabilności całej firmy należy zadbać o odpowiednią ochronę jej zasobów, ponieważ ich utrata może mieć wymierne konsekwencje finansowe. Dla wielu firm kopie zapasowe, potocznie nazywane back-upem, są już dziś standardem, ale dla optymalnego i efektywnego kosztowo zarządzania warto przyjrzeć się wszystkim aspektom archiwizacji i bezpieczeństwa danych.
Dane mogą zginąć
Wiele przedsiębiorstw uznaje prawdopodobieństwo utraty danych za niewielkie, nie przykładając wagi do potencjalnych strat. Wykonywanie kopii zapasowych często przyjmuje formę nagrywania najważniejszych danych na płyty CD lub DVD i przechowywania ich w tych samych pomieszczeniach, w których znajdują się pierwotne materiały. Warto też zauważyć, że cyberataki, awarie i zdarzenia losowe prowadzące do utraty danych, dotyczą w równym stopniu wszystkich firm, niezależnie od ich wielkości.
Nagły brak danych okazuje się jednak przypadkiem o wiele częstszym, niż mogłoby się wydawać, a koszty przestoju w funkcjonowaniu firmy są zwykle ogromne. Najważniejszym celem dla zarządzających biznesem w takich sytuacjach jest najszybsze przywrócenie sprawności operacyjnej przedsiębiorstwa.
– W dzisiejszych czasach bezpieczeństwo staje się fundamentalną wartością w prowadzeniu biznesu. Ataki hackerskie nie dotyczą już tylko globalnych korporacji, ale coraz częściej małych i średnich firm. Utrata kluczowych dla firmy danych, nie tylko obniża jej wiarygodność, ale również naraża ją na znaczące straty materialne. Dlatego niezbędnym w dzisiejszych czasach wydaje się być wdrożenie polityki kopii zapasowych, którą zapewni nam profesjonalny dostawca zintegrowanych rozwiązań ICT – mówi Jakub Bryła, Product Manager, T-Mobile.
Dane na zewnątrz
Obecnie przedsiębiorstwa mają wiele możliwości zapewnienia ciągłości funkcjonowania biznesu. Największe firmy tworzą i wdrażają rozbudowane plany oraz polityki zapewnienia ciągłości funkcjonowania infrastruktury – tak zwane Disaster Recovery – wykorzystując własne zasoby, rozwiązania kolokacyjne operatorów telekomunikacyjnych oraz wirtualizację (tzw. rozwiązania chmurowe). Dzięki integracji z firmą GTS T-Mobile stało się drugim co do wielkości graczem na rynku. Firma dostarcza kompleksowe rozwiązania odpowiadające nawet najbardziej specyficznym potrzebom. Połączone firmy oddają do dyspozycji swoich klientów Data Center o łącznej powierzchni aż 6800 mkw. w pięciu lokalizacjach.
W zależności od wielkości firmy i kompetencji kadry IT można zdecydować się na outsourcing konkretnych obszarów backupu, np. skorzystać tylko z bezpiecznych przestrzeni dyskowych zlokalizowanych we wspomnianych centrach danych, a resztę operacji przeprowadzać wewnątrz firmy.
Na drugim końcu znajduje się kupno usługi całkowicie zarządzanej przez firmę zewnętrzną. W tym przypadku trzeba zwrócić uwagę na możliwości dostawcy, w szczególności określenie warunków i poziomu świadczenia usługi w postaci umowy SLA (Service Level Agreement). Profesjonalni dostawcy oferują duże możliwości ustalania warunków SLA, ponadto w przejrzysty sposób opisują zasady świadczenie usługi i przypominają o potencjalnych ograniczeniach rozwiązania. Powinien to być jeden z pierwszych etapów procesu decyzyjnego.
Z nieograniczonym dostępem
Ważne z punktu widzenia dostępu danych są także mniejsze usługi bazujące na infrastrukturze wirtualnej – na przykład T-Mobile ProDysk. Jest to przeznaczona dla przedsiębiorców usługa, która zapewniająca nie tylko dostęp do plików niezależnie od miejsca i czasu, ale także możliwość dzielenia się swoimi zasobami z innymi osobami. Wszystko odbywa się przy zachowaniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa, włączając w to automatyczny back-up danych.
Ochrona i backup danych to także kwestia szczególnie istotna w obliczu dynamicznego rozwoju technologii mobilnych, gdzie dostęp do firmowych zasobów coraz częściej odbywa się za pośrednictwem smartfonów, tabletów i innych urządzeń przenośnych. T-Mobile zapewnia bezpieczny dostęp do danych w każdym z pięciu bezpiecznych Data Center, a także backup na zabezpieczanych serwerach.
PARTNER CYKLU