Polskie firmy coraz częściej współpracują z zagranicą, najczęściej z Niemcami. Aby umożliwić sprawdzanie wypłacalności kontrahentów po drugiej strony Odry jeszcze przed zawarciem z nimi umowy, Krajowy Rejestr Długów rozpoczął współpracę z największym niemieckim biurem informacji kredytowej Schufa Holding, dzięki czemu nasi biznesmeni ustrzegą się strat
Reklama
Peter Villa członek zarządu Schufa Holding AG, największego niemieckiego biura informacji kredytowej / Dziennik Gazeta Prawna
Adam Łącki prezes zarządu KRD / Dziennik Gazeta Prawna

Reklama
Niemcy od 20 lat pozostają największym partnerem zagranicznym Polski, a i nasz kraj zyskuje na znaczeniu dla gospodarki niemieckiej. Trafia tam ponad jedna czwarta całego polskiego eksportu. Od stycznia do sierpnia tego roku, według danych GUS, sprzedaliśmy do naszych zachodnich sąsiadów towary za niemal 27,4 mld euro, czyli o 7,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2013. Jednocześnie importowaliśmy towary za 23,2 mld euro (zmiana w stosunku do ubiegłego roku o 4,6 proc.).
Rozmowy z naszymi klientami pokazały, że zarówno polscy, jak i niemieccy przedsiębiorcy chcieliby w większym zakresie współpracować z zagranicą. Mają jednak wiele obaw. Komplikacje związane z językiem, różnicami kulturowymi, prawem czy odległością skutecznie utrudniają im życie. Jednak są to problemy, które można zniwelować przy pomocy biura tłumaczeń czy firm zajmujących się współpracą międzynarodową. Wydaje się, że dużo poważniejsze jest ryzyko finansowe związane z tego typu współpracą, ale i jemu można zapobiec, sprawdzając wypłacalność zagranicznych kontrahentów w biurze informacji gospodarczej. To oferta przede wszystkim dla małych i średnich firm, które nie mają wyspecjalizowanych jednostek, pozwalających sprawdzać i badać rynek.
Eksporter bezpieczny
Choć zagraniczni kontrahenci postrzegani są jako solidni partnerzy, to jednak także w ich szeregach trafiają się nieuczciwi, który nie płacą w terminie lub w ogóle nie regulują faktur za kupione w polskich firmach towary i usługi. 37 proc. firm współpracujących z zagranicą ma problemy z wyegzekwowaniem należności od klientów i kontrahentów stamtąd. Większość z nich deklaruje, że problemy są, ale utrzymują się na stałym poziomie. Według 31 proc. skala się zmniejsza, ale dla 17 proc. problem ten narasta. Niespłacone należności pochodzące z eksportu stanowią 5 proc. portfela wszystkich należności, to o 15 proc. mniej niż w przypadku ogółu należności polskich przedsiębiorstw. Z poważnymi problemami boryka się 7,5 proc. eksporterów, nieuregulowane w terminie należności stanowią ponad 30 proc. wszystkich należności pochodzących z eksportu. A odzyskanie długów z zagranicy z uwagi na liczne bariery jest często trudne i czasochłonne.
Dlatego aby zabezpieczyć się przed współpracą z nierzetelnymi kontrahentami, nawiązaliśmy współpracę z niemieckim biurem informacji kredytowej Schufa Holding AG. Dzięki niej zarówno polscy, jak i niemieccy przedsiębiorcy będą mogli sprawdzić wiarygodność swoich kontrahentów przed zawarciem z nimi umowy. Dotychczas aby to zrobić, trzeba było podpisać umowę z zagranicznym biurem, a to wiązało się z dodatkowym abonamentem.
Pozyskanie informacji jest teraz bardzo proste. Przedsiębiorca składa wniosek o sprawdzenie niemieckiej firmy w KRD, które w jego imieniu ściąga raport z niemieckiego biura i udostępnia go zainteresowanemu. Raport jest w języku niemieckim, ale służymy też instrukcją z tłumaczeniem. Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku niemieckich przedsiębiorców zainteresowanych weryfikacją polskich partnerów biznesowych. Jest to istotne dla całego eksportu, ponieważ niemieckie firmy wciąż mogą mieć obawy związane z wiarygodnością polskich przedsiębiorców, u których podstaw leżą krzywdzące stereotypy. Dlatego możliwość łatwego i szybkiego dostępu do informacji o wiarygodności polskich kontrahentów pozwoli rozwijać kooperację handlową między Niemcami, a Polską.
Najsilniejsze biuro w Niemczech
Schufa Holding funkcjonuje na rynku niemieckim od 1927 roku. Administruje największą w Niemczech bazą danych o przedsiębiorcach i konsumentach, zawierającą 66,2 mln informacji o osobach fizycznych oraz dane o 4,6 mln firm, z czego 3 mln stawią firmy z sektora MSP. Zdecydowaną większość informacji gospodarczych (91 proc.) stanowią informacje pozytywne o terminowym wywiązywaniu się ze zobowiązań, dzięki czemu niemiecka baza daje kompleksową informację na temat wiarygodności podmiotów.
Dla polskich przedsiębiorców możliwość pozyskiwania informacji o rzetelności płatniczej kontrahentów z Niemiec w polskim biurze to duże ułatwienie i możliwość lepszego oszacowania ryzyka współpracy zagranicznej. A jak pokazują dane z urzędu statystycznego i ogólne tendencje, współpraca między firmami rozwija się bardzo szybko.
W czołówce listy partnerów
Relacje z Polską są bardzo ważne dla niemieckiej gospodarki, ponieważ od lat Polska jest w pierwszej dziesiątce zagranicznych partnerów handlowych Niemiec. Nasze przedsiębiorstwa chwalą Polskę jako najciekawszą lokalizację biznesu w całym regionie Europy Wschodniej. Poprzez konsekwentny rozwój Polska stała się jedną z najbardziej dynamicznych gospodarek w Unii Europejskiej. Nasze kraje łączy przede wszystkim silny przemysł i duża klasa średnia. KRD jest w Polsce ważnym partnerem do współpracy w zakresie wymiany informacji. Informacja gospodarcza daje bowiem dużą przewagę w redukcji ryzyka kredytowego dla firm z obu krajów i dalszym rozwojem.