Największą poprawę sytuacji biznesowej firmy zasygnalizowały w sferze nowych zamówień. To może korzystnie wpłynąć na przyszły wzrost gospodarczy. Przedsiębiorcy z optymizmem patrzą też na poziom zatrudnienia. Przy zwiększonej liczbie zamówień potrzebni będą kolejni pracownicy - zwraca uwagę Łukasz Pawłowski członek organizacji Pracodawcy RP.

Najwięcej optymizmu wykazują firmy średnie, które potrafią elastycznie reagować na sytuację rynkową. Gorsze nastroje panują wśród przedsiębiorców z małych firm. Jak podkreśla Iwona Sroka - przewodnicząca Platformy Finansowej i jednocześnie wiceprezydent organizacji Pracodawcy RP, mniejsi przedsiębiorcy nie mają wystarczających zasobów finansowych oraz możliwości korzystania ze specjalistycznych usług, między innymi prawnych.

Przedsiębiorcy sygnalizowali też swoje obawy. Te z branży przetwórstwa spożywczego wskazują, że ich sytuacja może się pogorszyć w wyniku wprowadzenia podatku akcyzowego od napojów bezalkoholowych, co jest rozważane przez resort finansów. Firmy z branży budowlanej zwracają uwagę na zatory płatnicze. Z kolei przedsiębiorstwa świadczące usługi przewozu osób mówią o pogorszeniu płynności finansowej z uwagi na nasiloną walkę konkurencyjną. Także firmy zajmujące się transportem towarowym obsługujące kierunek wschodni obawiają się rosnących napięć politycznych.