Możliwość założenia firmy "na próbę", z prowadzenia której można byłoby zrezygnować po 90 dniach bez żadnych konsekwencji, zakłada projekt noweli ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, złożony we wtorek w Sejmie przez Ruch Palikota.

Ruch Palikota przedstawił rozwiązanie, z którego skorzystać będzie można nie częściej, niż raz na 5 lat.

3 próbne miesiące

To możliwość przetestowania swojego pomysłu na biznes przez 3 próbne miesiące. W tym czasie przedsiębiorca będzie zwolniony ze wszystkich podatków poza VAT-em oraz z wszelkiej biurokracji.

Reklama

Po tym teście będzie można zdecydować, czy chce się dalej działać na własny rachunek. Jeśli tak – dalszą działalność firma prowadzić będzie tak jak wszyscy – na warunkach ogólnych. Jeśli nie – przedsiębiorca będzie mógł zrezygnować bez żadnych konsekwencji.

– Liczymy na to, że dzięki naszemu rozwiązaniu powstawać będzie znacznie więcej nowych firm i mamy nadzieję, że większość z nich przetrwa na rynku. Bo to właśnie małe i średnie przedsiębiorstwa są motorem polskiej gospodarki – powiedział poseł Gibała.

Reklama

Gibała podkreślał, że wielu Polaków myśli o założeniu firmy, jednak - jak mówił - nie realizują tego planu, bo boją się ryzyka, biurokracji, a najbardziej przeraża ich sam początek prowadzenia firmy.

"My wychodzimy naprzeciw tym ich obawom. (...) Mówimy tak: masz jakiś pomysł na biznes, ale nie wiesz, czy ten plan się sprawdzi, nie wiesz, czy się nadajesz na biznesmena - nie ma sprawy. Spróbuj w takim razie przetestować swój pomysł w trzymiesięcznym okresie próbnym" - mówił poseł RP.

90 dni bez podatków, wystarczy samo zgłoszenie

Podkreślił, że podczas 90-dniowego okresu próbnego przedsiębiorca nie płaciłby żadnych - oprócz VAT - podatków, nie byłby także obciążony biurokracją; wystarczyłoby złożenie na początku zgłoszenia o podjęciu działalności na próbę.

Borkowski dodał z kolei, że po okresie próbnym przedsiębiorca mógłby podjąć decyzję, czy opłaca mu się i chce dalej prowadzić działalność, czy też rezygnuje z niej bez żadnych konsekwencji.

Gibała zaapelował do pozostałych partii politycznych o poparcie projektu.

"Wierzymy, że ten projekt pozwoli wielu Polakom zrealizować swe marzenie i założyć upragniony własny biznes. Wierzymy też, że dla Polski okaże się to czymś bardzo pozytywnym, bo spowoduje wzrost zatrudnienia, więcej nowych firm i jednocześnie wyższe wpływy z podatków do budżetu" - powiedział Gibała.

Politycy Ruchu podkreślali też, że propozycja zmian w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej - to kolejny złożony w Sejmie projekt z pakietu zaprezentowanego na kongresie małych i średnich przedsiębiorstw 13 października.

Gibała zaznaczył, że RP złożył już w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług zakładający skrócenie z 60 do 30 dni okresu, w którym urząd skarbowy ma obowiązek zwrócić podatnikowi różnicę pomiędzy podatkiem naliczonym a należnym.