statystyki

Pieniądze ukradł haker, ale zwróci bank

autor: Jakub Styczyński24.05.2016, 10:20; Aktualizacja: 24.05.2016, 10:34
komputer-haker-internet

Z raportu PwC wynika, że ataki hakerskie to rosnący problem przedsiębiorcówźródło: ShutterStock

Jeśli przedsiębiorca został obrabowany przez cyberprzestępców, są szanse na odzyskanie pieniędzy na drodze sądowej. Ostatnio zapadła seria korzystnych wyroków dla poszkodowanych.

Bankom coraz trudniej unikać zwrotu klientom środków, które ci utracili w wyniku ataku hakerskiego – taki wniosek płynie z kilku niedawnych wyroków sądów.

Przykładem jest wyrok Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia (sygn. akt II C 383/15). Pod koniec ubiegłego roku nakazał on jednemu z banków zwrot 19 700 zł na rzecz klientki, która nieopatrznie zalogowała się na fałszywą stronę podstawioną przez hakerów. Ujawniła w efekcie swoje hasła, dzięki czemu cyberprzestępcy mogli dokonać przelewów na swoje konta.

Sąd ocenił, że klientka nie wypełniła podstawowych obowiązków wynikających z umowy i nie powiadomiła niezwłocznie banku o podejrzeniach co do nieuprawnionego dostępu do rachunku. Mimo to jednak orzekł, że ujawniła swoje dane logowania w sposób niezamierzony. Na obronę poszkodowanej przemawiało to, że szybko zgłosiła sprawę na policję oraz że opisywana strona logowania nie działała prawidłowo – zawieszała się i wielokrotnie pytała o jednorazowe hasło ze zdrapki. To było zjawiskiem przypominającym tymczasowe problemy z dostępem do prawdziwej witryny banku.

Orzeczenie to jest szczególnie ciekawe, ponieważ do niedawna zazwyczaj banki łatwo wygrywały podobne sprawy. Tymczasem kradzieże z użyciem spreparowanych stron internetowych zdarzają się coraz częściej. Ich ofiarą padają nie tylko osoby prywatne.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • pawel@keemail.me(2016-05-25 21:43) Zgłoś naruszenie 20

    Operowanie naszymi ieniedzmi jest zyskowne ale i ryzykowne. Banki chca to pierwsze ale niekoniecznie to drugie. HSBC parę lat temu zwrócił w przeciągi 7!dni wszystkie ukradzione mi przez . cwaniaka pieniądze. Karta moja została sklonowana na stacji benzynowej na płd anglii i przez okres paru miesięcy facet w londynie robił zakupy na mój koszt. Po uświadomieniu sobie braku kasy /ok600Ł/ Bank BEZ ZADNYCH problemów zwrócił kasę w ciągu tygodnia. Zapomnij przyjacielu aby banksterzy w polandii byli równie sumienni.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane