statystyki

Podatek bankowy nie od pracodawców

autor: Mariusz Szulc09.03.2016, 07:54; Aktualizacja: 09.03.2016, 08:20
bank, bankowość, finanse, oszczędność

Minister wyjaśnił także, jak firmy pożyczkowe, reasekuracyjne i ubezpieczeniowe powinny ustalać ewentualne powiązania na potrzeby podatku od niektórych instytucji finansowych, pobieranego od 1 lutego 2016 r.źródło: ShutterStock

Nie ma daniny od umorzonej części kredytu ani od pożyczek udzielanych pracownikom – zapewnił minister finansów w interpretacji ogólnej.

Minister wyjaśnił także, jak firmy pożyczkowe, reasekuracyjne i ubezpieczeniowe powinny ustalać ewentualne powiązania na potrzeby podatku od niektórych instytucji finansowych, pobieranego od 1 lutego 2016 r.

Aktywa netto

Podstawowa wątpliwość dotyczyła jednak tego, w jaki sposób instytucje finansowe powinny wyliczać wartość aktywów, od których jest podatek. Jak pisaliśmy w DGP, nr 15/2016, banki się obawiały, że mogą zapłacić nawet 10 razy wyższą daninę, niż zakładano. Wszystko przez to, że w ustawie zapisano, iż jest to kwota wynikająca z zestawienia obrotów i sald na koniec każdego miesiąca, a nie wynikająca z bilansu. Tymczasem – jak wyjaśnialiśmy – w takim zestawieniu kredyt jest wykazywany w całości, a więc opodatkowana mogłaby być także ta jego część, której bank nie spodziewa się już odzyskać.

Minister finansów odwołał się jednak do art. 18 ustawy o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.). Na tej podstawie uznał, że zestawienie powinno uwzględniać zarówno obroty i salda poszczególnych kont, na których wykazano aktywa, jak i kont je korygujących, zawierających np. wartość środków trwałych i ich umorzenia, należności i odpisy aktualizację ich wartość/rezerwy. Wartość aktywów dla potrzeb podatku bankowego powinna więc uwzględniać zapisy z wszystkich tych kont – wyjaśnił minister finansów.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane