statystyki

Kredyt technologiczny łatwiejszy do zdobycia

autor: Patryk Słowik21.07.2015, 09:08; Aktualizacja: 21.07.2015, 09:46
kredyty-rachunki-pieniądze

Kredyt technologiczny łatwiejszy do zdobyciaźródło: ShutterStock

Rząd zdecydował o dalszym istnieniu kredytu na innowacje technologiczne. O szczegółowych warunkach tego instrumentu wsparcia przedsiębiorców, współfinansowanego z funduszy unijnych, zadecyduje ostateczny kształt nowelizacji ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej oraz o zmianie innych ustaw, której projekt przyjęto na posiedzeniu 7 lipca. Ministrowie nie doszli jednak wciąż do zgody, co należy uznawać za nową technologię, a co za tym idzie – komu należy przyznawać publiczne środki. Część ekspertów uważa, że kredyt technologiczny będzie zbyt łatwy do zdobycia. Inni – wprost przeciwnie – podkreślają, że nie ma sensu, aby stawiać polskim przedsiębiorstwom wymagania takie jak firmom z rozwiniętych rynków azjatyckich lub amerykańskiego. Jak przekonuje odpowiedzialne za projekt Ministerstwo Gospodarki, wsparcie nie tylko będzie większe, ale w tej siedmiolatce wprowadzono wiele nowych rozwiązań, które powinny się przełożyć na łatwiejszy dostęp firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw do instrumentu wspierającego innowacyjne rozwiązania technologiczne. Zostanie rozszerzona definicja inwestycji technologicznej, mniej będzie biurokratycznych formalności, m.in. zbędna stanie się opinia niezależnych ekspertów potwierdzająca, że podjęta przez przedsiębiorcę inwestycja będzie skutkować zastosowaniem nowej technologii. Od tego, jakie decyzje podejmie ostatecznie Sejm, zależeć będzie to, jak dużo przedsiębiorstw i na jakie cele będzie mogło otrzymać wsparcie.

Wyższe wsparcie

Kredyt na innowacje technologiczne (wcześniej kredyt technologiczny) to instrument wsparcia dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw planujących wdrożenie innowacji technologicznych. Korzyścią dla firm jest premia technologiczna, polegająca na częściowej spłacie kredytu udzielanego przez banki komercyjne na realizację inwestycji technologicznej. Ta forma wsparcia współfinansowana z funduszy unijnych jest doskonale znana przedsiębiorcom. Do tej pory funkcjonowała dzięki wsparciu z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007–2013. W nowej unijnej perspektywie finansowej na lata 2014–2020 będzie realizowana ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (PO IR) w ramach poddziałania 3.2.2 Kredyt na innowacje technologiczne.

Kredytów technologicznych będzie udzielać ok. 20 banków komercyjnych. Premię technologiczną będzie wypłacał Bank Gospodarstwa Krajowego. Dotacja dla przedsiębiorcy będzie mogła wynieść 6 mln zł (poprzednio maksymalnie 4 mln zł).

Przewidywana obecnie łączna wartość środków na dofinansowanie projektów to ok. 422 mln euro. Szacuje się, że beneficjentami programu będzie co najmniej 500 przedsiębiorców oraz dodatkowo ok. 750 jednostek naukowych oraz szkół wyższych, które – jak przekonuje resort gospodarki – będą miały możliwość sprzedaży swoich technologii oraz wyników badań przedsiębiorcom, którzy uzyskają kredyt.

Rozszerzona definicja inwestycji technologicznej


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane