Firmy MasterCard i Visa rozpoczęły prace nad nową generacją zabezpieczeń płatności dokonywanych w internecie przez użytkowników kart bankowych. Nowy system będzie działać tak, że jeżeli wykonywana przez klienta transakcja będzie dla niego typowa, zostanie zaakceptowana bez konieczności podawania jakiegokolwiek hasła. Biometria pomoże Visie i MasterCardowi walczyć o klientów internetowych
W razie zaistnienia potrzeby uwierzytelnienia tożsamości posiadacza zostaną wykorzystane dane biometryczne. Jak mogłoby to wyglądać, pokazał ostatnio Getin Noble Bank, któremu udało się przeprowadzić pierwszą transakcję kartą z wykorzystaniem czytnika linii papilarnych, wbudowanego w plastik. MasterCard z kolei przeprowadził już testy zatwierdzania płatności poprzez identyfikację twarzy i głosu.
Na razie nie wiadomo, kiedy nowy sposób autoryzacji transakcji może zostać wdrożony. Wiadomo natomiast, że obu organizacjom będzie zależeć na czasie, bo ich pozycja w internecie nie jest tak silna jak na rynku płatności w handlu stacjonarnym. Z raportu firmy badawczej Gemius wynika, że za zakupy dokonywane w sieci płacimy najczęściej przelewem typu pay by link – 37 proc. – albo zwykłym przelewem – 28 proc. Często korzystamy także z gotówki, dokonując płatności przy odbiorze towaru w 21 proc. Natomiast kartą online płaci jedynie 7 proc. z nas.