Już wkrótce, jeśli będziemy chcieli zrobić zakupy w osiedlowym sklepie, będziemy musieli sprawdzić czy terminal w tym sklepie obsługuje nasze karty. Ministerstwo Finansów chce, aby każdy właściciel sklepu wybrał swoją organizację płatniczą i karty którymi klienci będą u niego płacić.
Ministerstwo Finansów chce, by właściciel sklepu mógł decydować, którymi kartami można u niego płacić. Handlowcy mają mieć prawo nie tylko do wyboru, której organizacji płatniczej karty będą przyjmować, lecz i do decydowania, czy będą to tylko karty debetowe, czy także kredytowe. Nawet w ramach kart debetowych mają mieć możliwość odrzucania płatności częścią z nich.
Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiają się agenci rozliczeniowi, czyli firmy, które zarządzają terminalami w sklepach. – Można sobie wyobrazić, że właściciel sklepu będzie przyjmował tylko karty debetowe z logo Visy wydane przez bank x. Inny nie będzie akceptował płatności kartami kredytowymi wyposażonymi w program lojalnościowy. Nie przypominam sobie, by gdziekolwiek na świecie funkcjonowało podobne rozwiązanie – twierdzi Jacek Koszel z IT Card.