Towarzystwa na bakier z odszkodowaniami za prywatne leczenie

autor: Małgorzata Kwiatkowska14.08.2017, 17:00; Aktualizacja: 16.08.2017, 13:34
Wypadek samochodowy

Poszkodowani domagają się w sądach średnio po 72 tys. zł za tzw. szkodę osobowąźródło: ShutterStock

Choć SN orzekł, że firmy powinny pokrywać poszkodowanym koszty prywatnego leczenia, wiele wciąż uchyla się od tego obowiązku.

To Biuro Rzecznika Finansowego wnioskowało o rozstrzygnięcie, czy po wypadku samochodowym zakłady powinny zwracać poszkodowanym wydatki na prywatne leczenie i rehabilitację. Jego przedstawiciele zwracali uwagę, że towarzystwa, które wypłacają odszkodowania z OC komunikacyjnego sprawcy, nierzadko nie chciały takich kosztów refundować. Mimo że z powodu długich kolejek do leczenia w ramach NFZ była to dla ofiar często jedyna szansa na powrót do zdrowia. Rozstrzygnięcie było po myśli rzecznika. SN uznał, że zakłady powinny zwracać uzasadnione i celowe wydatki na leczenie oraz rehabilitację w niepublicznych placówkach.

Towarzystwa: nie ma problemu

Z deklaracji grupy największych towarzystw ankietowanych przez DGP wynika, że zaktualizowały one stosowane procedury, ale nie spowodowało to rewolucji, bo w dużej mierze już wcześniej działały w tym duchu.

– Nie widzimy znaczącego wzrostu zgłaszanych roszczeń, a tym samym kosztów odszkodowań, spowodowanych decyzją Sądu Najwyższego. Pokazuje to, że jeszcze przed uchwałą nasze procesy likwidacji szkód generalnie były spójne z kryteriami wskazanymi przez sędziów – informuje Dawid Korszeń z Warty.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane