statystyki

Towarzystwa na bakier z odszkodowaniami za prywatne leczenie

autor: Małgorzata Kwiatkowska14.08.2017, 17:00; Aktualizacja: 16.08.2017, 13:34
Wypadek samochodowy

Poszkodowani domagają się w sądach średnio po 72 tys. zł za tzw. szkodę osobowąźródło: ShutterStock

Choć SN orzekł, że firmy powinny pokrywać poszkodowanym koszty prywatnego leczenia, wiele wciąż uchyla się od tego obowiązku.

To Biuro Rzecznika Finansowego wnioskowało o rozstrzygnięcie, czy po wypadku samochodowym zakłady powinny zwracać poszkodowanym wydatki na prywatne leczenie i rehabilitację. Jego przedstawiciele zwracali uwagę, że towarzystwa, które wypłacają odszkodowania z OC komunikacyjnego sprawcy, nierzadko nie chciały takich kosztów refundować. Mimo że z powodu długich kolejek do leczenia w ramach NFZ była to dla ofiar często jedyna szansa na powrót do zdrowia. Rozstrzygnięcie było po myśli rzecznika. SN uznał, że zakłady powinny zwracać uzasadnione i celowe wydatki na leczenie oraz rehabilitację w niepublicznych placówkach.

Towarzystwa: nie ma problemu

Z deklaracji grupy największych towarzystw ankietowanych przez DGP wynika, że zaktualizowały one stosowane procedury, ale nie spowodowało to rewolucji, bo w dużej mierze już wcześniej działały w tym duchu.

– Nie widzimy znaczącego wzrostu zgłaszanych roszczeń, a tym samym kosztów odszkodowań, spowodowanych decyzją Sądu Najwyższego. Pokazuje to, że jeszcze przed uchwałą nasze procesy likwidacji szkód generalnie były spójne z kryteriami wskazanymi przez sędziów – informuje Dawid Korszeń z Warty.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane