Wspólnota oczekuje od Rosji, że pozostanie wiarygodnym dostawcą gazu - tak w odpowiedzi na kolejny list prezydenta Rosji do krajów członkowskich, napisał szef Komisji Europejskiej. Jose Manuel Barroso podkreślił, że Unia Europejska jest gotowa kontynuować trójstronne konsultacje gazowe oraz pomóc w szybkim i trwałym rozwiązaniu problemu dostaw.

Barroso przypomniał, że po spotkaniach ministrów ds. energii Rosji i Ukrainy z komisarzem Guntherem Oettingerem, władze w Kijowie wyraziły wolę zapłaty zaległych rachunków za gaz. Szef Komisji napisał, że konieczne jest teraz to, aby wszystkie strony pozostały konstruktywnie zaangażowane w dalsze rozmowy i porozumiały się w sprawie przyszłych cen gazu , które - jak dodał - będą ‘odzwierciedlały warunki rynkowe.

Barroso podkreślił, że liczy na to, że Rosja dotrzyma swojego zobowiązania zgodnie, z którym ‘tak długo jak będą trwały trójstronne konsultacje, dostawy gazu nie będą przerwane’. Przewodniczący zwrócił także uwagę na konieczność zapewnienia przejrzystych warunków dotyczących magazynowania i tranzytu gazu przez Ukrainę. „Oczekuję, że obie strony pozostaną wiarygodnymi i odpowiedzialnymi partnerami, co jest także w ich własnym interesie” - napisał szef Komisji. Potwierdził on zaangażowanie Wspólnoty w pomoc Ukrainie i wyraził nadzieję, że Rosja także przyczyni się do rozwiązania istniejących problemów.