Po uwolnieniu rynku energii elektrycznej coraz więcej firm i osób prywatnych będzie decydować się na zmianę sprzedawcy energii. Dlatego też warto zapoznać się z kilkoma elementami, na które powinno się zwrócić uwagę przy nawiązywaniu współpracy z nowym sprzedawcą energii.

Tak jak w przypadku zawierania wszystkich umów, najważniejszą zasadą jest przeczytanie całego dokumentu, zadawanie pytań i oczekiwanie konkretnych odpowiedzi.
Uwaga na okres obowiązywania umowy

Uwaga na okres obowiązywania umowy

Istotne jest, aby zwrócić uwagę na okres trwania umowy – bardzo często firmy przedstawiają cenniki lub promocję na rok, natomiast już w samej umowie okres współpracy określony jest np. na dwa lub trzy lata.

─ Nasi doradcy często spotykają się z sytuacjami, kiedy klienci, którymi w naszym przypadku są firmy, chcą jeszcze przemyśleć ofertę współpracy oraz dokładnie przeanalizować przedstawione korzyści finansowe. Jest to dla nas zrozumiałe i naturalne.

Najnowsze doniesienia mediów wskazują jednak, że przedstawiciele handlowi niektórych sprzedawców energii, zamiast argumentacji, starają się wywierać presję na potencjalnych klientów. Dlatego jeśli w trakcie spotkania handlowiec naciska na podpisanie kontaktu od razu, powinna zaświecić się nam lampka ostrzegawcza ─ podkreśla Mariusz Kuskowski, Dyrektor Zarządzający w firmie Nowa Energia.

Warto przeanalizować rachunki z nowym sprzedawcą

W trakcie spotkania z handlowcem spółki sprzedającej energię elektryczną powinniśmy spodziewać się wspólnego przeanalizowania rachunków za energię oraz jasnego przedstawienia elementów, na których można zaoszczędzić.

Zawsze należy się upewnić, czy oszczędności przedstawiane są w skali miesiąca, roku czy może całego okresu trwania umowy.

Pamiętajmy – będą dwie faktury

Warto również wiedzieć, że kupując energię od sprzedawcy nie będącego jednocześnie dystrybutorem energii, opłaca się dwie faktury – jedną za energię oraz drugą za przesył. Nie minimalizuje to jednak oszczędności związanych z zakupem tańszej energii.

Uwaga na dodatkowe umowy

─ Należy również uważać na wszelkiego rodzaju ubezpieczenia, które niektórzy sprzedawcy proponują jako dodatkowe opcje do umowy – takie jak np. zdrowotne lub od utraty pracy. Bardzo często są one płatne i zmniejszają lub niwelują oszczędności wynikające ze zmiany sprzedawcy. Nowa Energia sprzedaje klientom tylko energię, nie angażuje się w proponowanie dodatkowych produktów, jakimi są ubezpieczenia – mówi Mariusz Kuskowski.

Sprawdzajmy sprzedawców

Gdy przedstawiciel firmy energetycznej, który przybył na spotkanie do domu lub przedsiębiorstwa wzbudza wątpliwości, należy sprawdzić czy rzeczywiście współpracuje z firmą, którą reprezentuje.

Dodatkowo każdy sprzedawca energii musi posiadać koncesję na obrót energią wydaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, co można i warto zweryfikować na stronie internetowej URE.