Myśląc o zmianie taryfy energetycznej, zwykle koncentrujemy się na cenie. Cena to jednak nie wszystko. Konkurencja wymusza bowiem na koncernach energetycznych ciągłe uatrakcyjnianie swojej oferty. Sprawdziliśmy, jakie dodatkowe cechy ofert energii mogą mieć znaczenie dla odbiorców i czy „taryfa idealna” w rzeczywistości istnieje.

Chociaż przy wyborze taryfy energetycznej cena kilowatogodziny ma dla odbiorcy końcowego decydujące znaczenie . Sprzedawcy ciągle pracują nad skomplikowaniem naszych wyborów. Wśród cech ofert, często wymienianych przez spółki obrotu w materiałach promocyjnych, nierzadko można spotkać zalety, które tylko z pozoru są unikalne, jak choćby – często wymieniana jako wyróżnik poszczególnych ofert - możliwość płatności przelewem, dostępna w rzeczywistości u wszystkich większych dostawców.

Porównaj dostawców energii i obniż rachunki za prąd

Czy „taryfa idealna” istnieje?
W naszym rankingu postanowiliśmy uwzględnić kilka aspektów ofert energii. Podstawowym elementem pozostaje cena – pięć najtańszych taryf energii otrzymało od 1 do 5 pkt. Dla pełniejszego obrazu postanowiliśmy jednak uwzględnić kilka dodatkowych cech taryf, które mogę mieć znaczenie dla odbiorców. Po jednym punkcie przyznaliśmy więc dodatkowo za:
• taryfę ekologiczną,
• gwarancję ceny,
• brak opłaty handlowej,
• możliwość zgłaszania stanu licznika przez Internet
• oraz dostępność oferty dla klientów na terenie całego kraju (spoza własnego OSD).

Tak więc „taryfa idealna” w naszym zestawieniu uzyska 10 pkt. Czy taka rzeczywiście istnieje – wyniki przedstawiają tabela 1 oraz 2.

Tabela 1 - Ranking ofert energii dla taryfy jednostrefowej G11
Lp. Dostawca Taryfa Dostępność Punktacja
1 Tauron GZE G11 (Ekologiczny Podstawowy)  Górny Śląsk 8
2 Tauron GZE G11(Bezpieczny Ekonomiczny)  Górny Śląsk 7
Tauron GZE G11 (Internetowy Ekonomiczny) Górny Śląsk 7
3 Tauron GZE G11 (Podstawowy) Górny Śląsk 6
Energa G11 (Taryfa Podstawowa) Pomorze 6
4 RWE G11 (Najprostsza dla Ciebie) Polska 5
5 PGE G11 (Komfortowa) Białystok 3
PGE G11 (Komfortowa) Warszawa 3
PGE G11 (Komfortowa) Łódź Teren 3
PGE G11 (Komfortowa) Łódź Miasto 3
PGE G11 (Komfortowa) Rzeszów 3
PGE G11 (Komfortowa) Skarżysko-Kamienna 3
PGE G11 (Komfortowa) Lublin  3
PGE G11 (Komfortowa) Zamość 3
Tauron G11 (Dom Wygodny) Dolny Śląsk, Opolskie 3
Tauron G11 (Dom Wygodny) Małopolska 3
PGE G11 (EKO Energia PGE) Polska zachodnia 3
Założenia: - od 1 pkt. do 5 pkt. przyznaliśmy pięciu najtańszym ofertom. Oferty o jednakowej cenie energii otrzymywały punkty ex aequo - w przypadku taryf G12 za cenę energii w szczycie i poza szczytem przyznawaliśmy osobno od 0,5 pkt. do 2,5 pkt. - po 1 pkt. otrzymywały oferty: ekologiczne, z gwarancją ceny, bez opłaty handlowej, z możliwością zgłaszania stanu licznika przez Internet oraz oferty dostępne poza obszarem własnego OSD - Maksymalna ilość punktów: 10 - Dane aktualne na dzień 14 lipca 2012, zebrane na podstawie danych udostępnianych przez operatorów na stronach internetowych Szczegółowa dostępność terytorialna ofert jest określona na stronach internetowych dostawców.Tabela 2 - Ranking ofert energii dla taryfy dwustrefowej G12
Lp. Dostawca Taryfa Dostępność Punktacja
1 ENEA G12 (Ciepły Dom) Wielkopolska 5
2 Tauron GZE G12 (Ekologiczny Podstawowy) Górny Śląsk 4
Tauron G12 (Dom Oszczędna Noc) Małopolska 4
3 RWE G12 (Najprostsza Dzień i Noc) Polska 3,5
Tauron G12 (Dom Oszczędna Noc) Dolny Śląsk, Opolskie 3,5
PGE G12 (Elastyczna) Lublin 3,5
4 PGE G12 (Elastyczna) Rzeszów 3
Tauron GZE G12(Bezpieczny Ekonomiczny)  Górny Śląsk 3
Tauron GZE G12 (Internetowy Ekonomiczny) Górny Śląsk 3
Energa G12 (Tanie Godziny) Pomorze 3
PGE G12 (EKO Energia PGE) Polska zachodnia 3
5 PGE G12 (Elastyczna) Białystok 2,5
PGE G12 (Elastyczna) Warszawa 2,5
PGE G12 (Elastyczna) Zamość 2,5
6 Tauron GZE G12 (Podstawowy) Górny Śląsk 2
Enea G12d (Dom Dzień i Noc) Polska poza Wielkopolską 2
7 PGE G12 (Elastyczna) Skarżysko-Kamienna 1,5
PGE G12 (Elastyczna) Łódź Teren 1,5
8 PGE G12 (Elastyczna) Łódź Miasto 1
Założenia: - od 1 pkt. do 5 pkt. przyznaliśmy pięciu najtańszym ofertom. Oferty o jednakowej cenie energii otrzymywały punkty ex aequo - w przypadku taryf G12 za cenę energii w szczycie i poza szczytem przyznawaliśmy osobno od 0,5 pkt. do 2,5 pkt. - po 1 pkt. otrzymywały oferty: ekologiczne, z gwarancją ceny, bez opłaty handlowej, z możliwością zgłaszania stanu licznika przez Internet oraz oferty dostępne poza obszarem własnego OSD - Maksymalna ilość punktów: 10 - Dane aktualne na dzień 14 lipca 2012, zebrane na podstawie danych udostępnianych przez operatorów na stronach internetowych Szczegółowa dostępność terytorialna ofert jest określona na stronach internetowych dostawców.

Choć wśród oferowanych obecnie ofert energii nie ma takiej, która zaspokoi wszystkie gusta, zdecydowanie łatwiej o wysokie oceny wśród taryf jednostrefowych G11 – zwycięzca otrzymał aż 8 punktów. Niestety, z oferty zwycięskiego Tauronu mogą korzystać jedynie osoby mieszkające w okolicach Katowic. Spośród ofert, które znalazły się w zestawieniu, na terenie całego kraju dostępne są jedynie oferty G11 i G12 RWE – nr 4 w zestawieniu taryf G11 i nr 3 spośród taryf dwustrefowych.

Idealna taryfa dwustrefowa
Znacznie trudniej o „taryfę idealną” wśród taryf dwustrefowych. Pięć punktów to ocena maksymalna. Tak niskie oceny wynikają w dużej mierze z cen energii w poszczególnych taryfach. W taryfie G12 w ciągu doby obowiązują dwie różne stawki. Jeśli dostawca decyduje się na zaproponowanie najniższej ceny w jednej części doby, w drugiej zwykle zapłacimy więcej niż u konkurencji. Stąd najwyższa łączna ocena za cenę 1 kWh wynosi 4 pkt i tylko w przypadku jednej taryfy.

To, czy dana taryfa G12 będzie dla nas odpowiednia, zależy w dużej mierze od struktury zużycia. Jeśli 50-60% energii pobieramy poza szczytem, bardziej opłacalna może dla nas być oferta z niższą ceną energii w szczycie. Jeśli jednak znaczną część energii zużywamy poza szczytem, warto wybrać ofertę z niższą ceną kWh poza szczytem właśnie.

Nasz kalkulator taryf energii elektrycznej umożliwi Ci świadomy wybór i zmianę dostawcy

Pozostaje oczywiście problem odpowiedniego doboru taryfy. Porównywanie ofert samodzielnie „na piechotę” szybciej doprowadzi nas do zniechęcenia niż do konstruktywnej konkluzji. Korzystanie z usług pośredników może wydawać się lepszym rozwiązaniem – nie musimy sami niczego sprawdzać, a cena kilowatogodziny jest bardziej konkurencyjna niż u lokalnego dostawcy. Warto jednak zachować czujność. Nieznacznie niższa cena energii może oznaczać znacznie wyższą opłatę handlową lub konieczność wykupienia dodatkowych, płatnych opcji (np. ubezpieczenia).

Warto natomiast skorzystać z internetowej porównywarki ofert energii. W ten sposób łatwo i bez zobowiązań znajdziemy taryfę najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb. Jak już wspomnieliśmy, opłacalność poszczególnych taryf dwustrefowych zależy od tego, jaki procent energii zużywamy w szczycie, a jaki poza szczytem. Koniecznie więc upewnijmy się, że porównywarka umożliwia określenie wielkości zużycia w poszczególnych okresach doby.

Kredyt dla firm - 2 warianty do wyboru: 0% prowizji lub niższa marża. Sprawdź!