Czterech węglowych muszkieterów. Kto kupuje doniecki antracyt?

autor: Michał Potocki, Karolina Baca-Pogorzelska25.07.2018, 07:22; Aktualizacja: 25.07.2018, 08:25
DGP od października 2017 r. opisuje mechanizmy handlu donbaskim antracytem

DGP od października 2017 r. opisuje mechanizmy handlu donbaskim antracytemźródło: ShutterStock

Dane Eurostatu sugerują, że antracyt z okupowanej przez Rosji części Zagłębia Donieckiego trafia na rosyjskich dokumentach przede wszystkim do czterech państw Unii Europejskiej: Hiszpanii, Polski, Rumunii i Włoch. To w tych krajach wzrost importu antracytu z Rosji od 2014 r. jest praktycznie równy spadkowi importu z Ukrainy.

Odkąd w lutym 2017 r. Kijów wprowadził zakaz handlu z samozwańczymi republikami Donbasu, separatyści, którzy siłą przejęli kopalnie antracytu, zaczęli wyposażać wydobywany surowiec w certyfikaty potwierdzające jego rosy jskie pochodzenie. Import antracytu z Rosji w czterech wymienionych krajach był w 2017 r. wyższy od 132 tys. t (Ru munia) do 399 tys. t (Hiszpania) niż w 2014 r. W tym samym czasie import z Ukrainy zmalał o odpowiednio 76 tys. do 293 tys. t. Jeśli chodzi o Polskę, impor t z Rosji wzrósł o 308 tys. t, a z Ukrainy – zmalał o 217 tys. t.

Dane te nie oznaczają, że cały antracyt z Rosji w rzeczywistości pochodzi z okupowanego Donbasu. Przed wojną Europa także handlowała surowcem z Rosjanami. Ale to poważna przesłanka, by oszacować skalę problemu. Dane korespondują z informacjami ukraińskich i rosyjskich mediów, według których separatyści wysyłają do Rosji kilkaset tysięcy ton antracytu miesięcznie, z czego większość trafia na eksport głównie do UE i T urcji. W ostatnich miesiącach znaczną część biznesu przejął Serhij Kurczenko, dawny bankier rodziny Wiktora Janukowycza.


Pozostało 29% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie