statystyki

Górnicza choroba: Kopanki na nielegalu. Węgiel z Donbasu pochodzi też z biedaszybów

autor: Michał Potocki, Karolina Baca-Pogorzelska30.08.2018, 07:50; Aktualizacja: 30.08.2018, 17:25
Lisiczańsk

Lisiczańskźródło: Inne

Korespondenci DGP widzieli na wschodniej Ukrainie ogromny zakład wydobywczy węgla, w którym przestępcy produkowali co najmniej kilkaset ton czarnego złota dziennie.

Antracyt, który z okupowanej części Zagłębia Donieckiego trafia do Unii Europejskiej, nie jest wydobywany wyłącznie w legalnych kopalniach. To samo dotyczy zresztą także innych rodzajów węgla kamiennego produkowanych po obu stronach linii rozgraniczenia na Donbasie. Część surowca wydobywają tzw. kopanki, w Polsce zwane biedaszybami. Byliśmy w jednej z takich kopanek pod 90-tys. Lisiczańskiem w obwodzie ługańskim.

Ukraińskie biedaszyby

Dziurawą asfaltówką opuszczamy to przemysłowe miasto, gdzie kiedyś prężnie działała fabryka taśmociągów dla kopalń, a dziś m.in. rafineria, kopalnia czy fabryka żelatyny. Zabudowania, gdzieniegdzie przerzedzone w wyniku działań zbrojnych z 2014 r., stają się coraz niższe. Praktycznie wszędzie na horyzoncie widać jakieś kopalniane szyby, bo na Donbasie działa kilkadziesiąt kopalń głębinowych węgla kamiennego.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Cyklon(2018-08-30 10:43) Zgłoś naruszenie 51

    Przejmujecie się gdzie trafia węgiel z "Okupowanego Donbasu" a nigdy nie zastanawialiście się gdzie trafia węgiel z okupowanego powiatu Sokalskiego gdzie tuż za Hrubieszowem działają kopalnie ukraińskie na przedwojennej polskiej ziemi zagarniętej przez Ukrainę (wcześniej ZSRR) w wyniku porozumienia ZSRR z III Rzeszą i przyklepanego przez bałwanów z "wielkiej trójki".

    Odpowiedz
  • kay(2018-08-30 13:25) Zgłoś naruszenie 10

    Tam gdzie wchodza ruscy tam nie przestrzega się żadnych praw.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie