Renta rodzinna: Czy wdowa musi zwolnić się z pracy, aby dostać świadczenie?

autor: Bożena Wiktorowska17.11.2016, 09:12; Aktualizacja: 18.11.2016, 07:36
pieniądze

Czy wdowa po śmierci chorego dziecka zostanie bez renty?źródło: ShutterStock

ZUS nie może odmówić renty rodzinnej wdowie lub wdowcowi, którzy nadal pracują zawodowo. Muszą jednak spełniać warunki niezbędne do otrzymania pieniędzy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • lucyna(2020-06-10 18:27) Zgłoś naruszenie 00

  6 miesiecy i 3 dni zabraknie mi do 50 lat w momencie, kiedy minie 5 lat od pelnoletnosci corki, ktora pobiera rente. sa jakies wyjatki, zeby otrzymac ta rente?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • wdowiec(2018-12-16 19:59) Zgłoś naruszenie 02

  czy jeśli wdowiec ma rentę po żonie, może ponownie ożenić się i co wtedy z rentą? traci czy to nie ma znaczenia?

  Odpowiedz
 • ewa(2018-01-26 07:36) Zgłoś naruszenie 82

  do Zyta Zgadzam się z Tobą całkowicie. Składki na emeryturę wpłacone przez zmarłego męża przepadają , a wdowa często nie może końca z końcem związać. Kilka lat temu temat ten poruszało SLD, aby zacząć od 25% po zmarłym małżonku. Jednak pomysł przepadł, a wszystkie rządzące partie już niewiele robiły dla emerytów.

  Odpowiedz
 • Zyta(2017-12-03 16:35) Zgłoś naruszenie 164

  Jeżeli umrze mąż emeryt lub rencista,to pracującej żonie należy się renta rodzinna,ale jak żonie na emeryturze umrze mąż emeryt to jej się nic nie należy,Może pobierać po mężu rentę jeżeli jest korzystniejsza w wysokości 85% jego emerytury tracąc swoją.Czy tak powinno być?W krajach UE ten temat jest załatwiony,że po zmarłym mężu przysługuje część emerytury 50% i żona nie traci swojej.Tak powinno być również w Polsce wtedy pozostającemu emerytowi jest lżej przy wydatkach.Bo nasze polskie emerytury są niskie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ja(2017-01-18 20:31) Zgłoś naruszenie 67

  co za bzdura, cyt. : "Świadczenie przysługuje, gdy zgon współmałżonka miał miejsce nie wcześniej niż 5 lat wstecz", podajecie podstawę prawną?

  Odpowiedz
 • xxx(2016-11-21 14:14) Zgłoś naruszenie 77

  Wdowa , wdowie ....wdowa....wdowa ....???? a przepraszam co z wdowcem ??? Ten artykuł dobitnie ukazuje wielce wątpliwą równoprawność obywateli . Mężczyzna ma tyrać , zapewniać środki finansowe kobiecie .On ma tak naprawdę teoretyczne , iluzoryczne prawo do emerytury - tylko nie wielu dożywa do wieku umożliwiającego nabycie uprawnień emerytalnych ( ale kogo to obchodzi ) Mężczyźni to grupa która dominuje w budowaniu zasobów emerytalnych ZUS , natomiast kobiety to grupa dominująca w konsumpcji funduszy emerytalnych. ????? W dominującej większości państw europejskich uprawnienia emerytalne w żadnej mierze nie są różnicowane z uwagi na płeć . Zapisy naszej konstytucji również wskazują że nie powinno się różnicować takich uprawnień z uwagi na płeć . Zapisy zapisami , świat światem - a my i tak zrobimy po swojemu , po uważaniu - wbrew rozsądkowi , wbrew powszechnie obowiązującym trendom . itd...itp..????????????????Czy jakieś wnioski z tego płyną ???? .

  Odpowiedz
 • MAGDA(2016-11-18 07:43) Zgłoś naruszenie 87

  wdowa pobierająca rentę rodzinną i pracująca ,i wdowiec na rencie rodzinnej i pracujący mogą zawrzeć związek malżenski i utrzymać 2 renty rodzinne ? dalej oboje pracować na swoich stanowiskach

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane