Ile może zająć komornik: Nowe limity dla emerytów w 2017 roku

autor: Bożena Wiktorowska24.10.2016, 07:37; Aktualizacja: 24.10.2016, 09:28
senior emeryt emerytura

149 tys. osób pobiera emeryturę minimalną z ZUSźródło: ShutterStock

Kwota wolna od potrąceń sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia będzie wynosiła 75 proc. najniższej emerytury. Zasada ta obowiązywać będzie także w przypadku zbiegu egzekucji komorniczych (z wyjątkiem roszczeń alimentacyjnych). Taką zmianę zakłada nowelizacja ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 887), którą Sejm jednogłośnie przyjął w piątek. Przy czym ustawa zakłada, że pozostawione zostaną obecnie obowiązujące progi dotyczące zróżnicowania wysokości potrąceń w zależności od rodzaju zaległości.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (51)

  • emerytka(2016-10-24 10:58) Zgłoś naruszenie 1013

    przy wyższej rencie lub emeryturze np. 1400 zł jaki procent i od jakiej kwoty zajmie komornik?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • nic(2016-10-24 12:16) Zgłoś naruszenie 292

    Więc nic nie zmienili bo komornik ściągał już 1/4 rety lub emerytury więc się napracowali hahaha

    Odpowiedz
  • ile z 1400(2016-10-24 12:18) Zgłoś naruszenie 578

    25 % zabiera komornik i po staremu i nowemu

    Odpowiedz
  • emeryt(2016-10-24 13:36) Zgłoś naruszenie 407

    Ale sie napracowali i na gadali P BARTUS P JAKI i zrobili z nas wariatow bo jaka to roznica potracic 25% czy pozostawic 75% obiecali obiecali az naobiecywali

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emerytka (2016-10-24 17:02) Zgłoś naruszenie 127

    tylko jak zvykle zapominalscy na svoją korzyść od brutto czy netto Bo mnie odtracono z brutto

    Odpowiedz
  • nie daję rady(2016-10-24 20:03) Zgłoś naruszenie 198

    dlaczego dłużnik alimentacyjny jest traktowany jak obywatel gorszej kategorii??

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • REX(2016-10-26 13:02) Zgłoś naruszenie 634

    Szanowni Państwo Szanowny Panie Prezesie, Pani Premier, Panie i Panowie Ministrowie 1. Prosze o wyjasnienie mi dlaczego skoro minimalna płaca wynosi 1860 zł brutto i w całosci jako minimalne wynagrodzenie NIE PODLEGA w 100% mocą ustawy egzekucji komorniczej - płacone do ręki ), - to minimalna emerytura - od 2017r, - 1000 zł brutto podlega zajęciu komorniczemu 250 zł - czyli wolne zostaje 75 % kwoty minimalnej emerytury !? ( notabene proszę o pouczenie jak przeżyć, wykonać opłaty ( czynsz, prąd, woda, gaz ) i kupić leki za 750 zł brutto - czyżby zakamufłowana eutanazja? Minimalne płaca czy minimalna emerytura ma charakter świadczenia socjalnego ustalanego przez Rząd i jest na poziomie minimum egzystencji. Jak można dopuścić aby były mozliwe zajęcia egzekucyjne z tych minimalnych świadczeń? - to będzie powolna eutanazja. Kto na tym zarobi poza firmami windykacyjnymi i komornikami - bo długów i tak spłacić się nie da w takich kwotach! Bardzo proszę o odpowiedź to z posłów PiS ( jestem zwolennikiem PiS ) - głosował i lobbował za przyjęciem Ustawy w takiej postaci korzystnej dla skupujących długi i handlujących długami, a przeciw najsłabszym . . Proszę o informacje w jaki sposób i w oparciu o jakie dane została wyliczona minimalna emerytura w kwocie 1 000zł brutto? - skąd taka kwota? Moim zdaniem nalezy policzyć metodą tworzenia koszyka socjalnego ( mamy w tym tradycje) i policzyć : - czynsz+ leki + żywność + prąd, + gaz + ? ( np. ubranie ) = kwota X , - i przeprowadzić rzetelne konsultacje społeczne, aby było to wiarygodne. Tak powinna moim zdaniem być liczone minimalna emerytura. ! - w przeciwnym wypadku " rzucanie" kwoty 1000zł brutto - jaby z nikąd - wygląda na czysty PR i raczej nie przekona emerytów do czystości zamiarów PiS. !!

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • recistka(2016-11-28 18:34) Zgłoś naruszenie 172

    A ile wezinie z 643zl 25 procent

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • An(2016-12-29 18:03) Zgłoś naruszenie 242

    dlaczego emeryt jest traktowany inaczej niż pracownik którego wynagrodzenia nie można ruszyć a emeryturę można bo podobno nie będziemy mogli nic załatwić tzn niby nas będą inaczej traktować bo nie jesteśmy wypłacalni zebrać się przed sejmem!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Iga(2017-01-03 10:21) Zgłoś naruszenie 230

    A czy ktoś pyta z czego ma żyć dłużnik alimentacyjny skoro 75%zabiera komornik zostaję 25%na przeżycie bez możliwości dorobienia to tylko w Polsce się dzieje nie daję się możliwość dłużnik alimentacyjny bo komornik i tak więcej bierze sobie jak przelewa marce dzieci

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • maxiuuu(2017-01-22 22:16) Zgłoś naruszenie 130

    A co jesli emeryt spłaca kredyt w wysokości np 600zl miesięcznie który wziął duzo wcześniej jeszcze przed zajęciem komorniczym ?

    Odpowiedz
  • Bolek(2017-01-25 16:03) Zgłoś naruszenie 413

    Panie Prezesie Jarosławie Kaczyński może Pan zapomnieć o głosach emerytów na PIS przy następnych wyborach parlamentarnych , nic złego Panu nie życzę i dobrego również .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mafia(2017-01-25 16:58) Zgłoś naruszenie 364

    Wszystkie środki zabierane dłużnikowi powinny być w całości przekazywane wierzycielowi,ponieważ komornik jest urzędnikiem państwowym ( tzw budżetowcem) na jego wynagrodzenie składają wszyscy podatnicy . W obecnym układzie komornicy nadmiernie bogacą się kosztem dłużników i dłużnik do końca życia nie wyjdzie z długów . Brawo PIS róbcie tak dalej , to na pewno przy następnych wyborach otrzymacie 100% poparcia od emerytów , rencistów , dłużników i ich rodzin.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • klon (2017-02-20 08:00) Zgłoś naruszenie 211

    niech mi ziobro wytlumaczy jak mam zyc za 722 zl bo 300 mi zabiera komornik dlaczego z takich niskich rent i emerytor jeszcze komornik ma prawo ukrasc ??dlatego emeryt czy rencista sie zadluza bo nie ma na zycie oplaty na nic to jest zabijanie i glodzenie starszych ludzi czy to jest sprawiedliwe ???

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • babcia 50(2017-02-26 16:46) Zgłoś naruszenie 71

    ale również jest problem którego w ustawie nie znalazłam chodzi o ZUS to oni napędzają pieniądze komornikom ponieważ zadłużenie powinni brać z emerytury brutto a nie jak dotychczas przed odliczeniem wszelkich podatków u mnie np jest to różnica około 150 zł ale po interwencji w ZUS powiedziano mi że nic nie da się zrobić bo mają taki program

    Odpowiedz
  • kj(2017-03-01 13:19) Zgłoś naruszenie 90

    Byłeś chyba jakimś prezesem,że nie rozumiesz zwykłych ludzi !

    Odpowiedz
  • ada(2017-03-12 14:16) Zgłoś naruszenie 317

    Trzeba sie nie zadłużać - to tylko dłuznik pokrzywdzony

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • emeryt(2017-03-17 22:34) Zgłoś naruszenie 70

    Pytam jaki jes tpodatek P.I.T od emerytur ponizej 1000zl.

    Odpowiedz
  • Ewa(2017-04-04 00:06) Zgłoś naruszenie 10

    Wszyscy pisza a sie nikt nierusza pod sejm a komornicy sqndy izusy im dawaja te niskie emerytiry i ich bogacq.

    Odpowiedz
  • wojtas(2017-04-27 18:36) Zgłoś naruszenie 61

    Oszust ma 6 tys zł emerytury, długów na ponad 200 tys zł. Ile mu zabiorą ? 25 % A ile mu zostanie ? Prawie 3 tyz netto po potrąceniu 25 % ! Skandal

    Odpowiedz