statystyki

Egzekucja komornicza: Jak dokonywać potrąceń z pensji przy niepełnym etacie

autor: Marta Nowakowicz-Jankowiak13.05.2017, 08:00
Z wynagrodzenia można także potrącić pracownikowi m.in. takie należności, jak: składka na ubezpieczenie grupowe, składka na rzecz organizacji związkowej, zwrot kosztów za szkolenie, jeśli taka była umowa między pracownikiem a pracodawcą, albo opłaty za benefity pracownicze.

Z wynagrodzenia można także potrącić pracownikowi m.in. takie należności, jak: składka na ubezpieczenie grupowe, składka na rzecz organizacji związkowej, zwrot kosztów za szkolenie, jeśli taka była umowa między pracownikiem a pracodawcą, albo opłaty za benefity pracownicze.źródło: ShutterStock

Pracownik jest zatrudniony na 3/4 etatu z wynagrodzeniem 2400 zł brutto. Ma prawo do ulgi podatkowej oraz podwyższonych kosztów uzyskania przychodów. Za maj 2017 r. otrzyma premię 200 zł brutto. Jego wynagrodzenie zostało właśnie zajęte przez komornika sądowego na kwotę ponad 10 tys. zł i nie są to alimenty. Pracownik dodatkowo wyraził zgodę na potrącenie kwoty 260 zł (składka związkowa 40 zł, karnet na zajęcia sportowe w sumie za dwie osoby 220 zł). Ile pracodawca może potrącić na rzecz komornika? Czy jest w stanie dokonać dobrowolnych potrąceń z wynagrodzenia z uwagi na ograniczenia wynikające z przepisów?

PROBLEM

ODPOWIEDŹ

Obowiązkiem pracodawcy jest wypłacić pracownikowi wynagrodzenie przynajmniej raz w miesiącu. Od kwoty brutto odlicza obowiązkowe składki oraz podatek i dopiero po ich dokonaniu może on z wynagrodzenia pracownika potrącić dodatkowe kwoty, jeżeli ma taki obowiązek lub otrzyma dyspozycję pracownika na dobrowolne potrącenie. Zatem co do zasady potrącenia można podzielić na dwie grupy. Pierwsza dotyczy wierzytelności, które pracodawca ma obowiązek potrącać zgodnie z przepisami prawa i taka operacja nie wymaga zgody pracownika – są to przede wszystkim zajęcia na podstawie tytułów wykonawczych (egzekucyjnych).

Druga grupa to potrącenia dobrowolne, które wymagają pisemnej zgody pracownika, jak rata pożyczki zakładowej czy składka na ubezpieczenie grupowe. Rodzaj potrącenia jest istotny, ponieważ od niego zależy, co potrąca się w pierwszej kolejności. W przypadku wystąpienia różnych tytułów do potrącenia to, które jest realizowane w pierwszej kolejności, może nie pozwolić na dokonanie kolejnych potrąceń – z uwagi na kwotę wolną.

Bez udziału pracownika

Potracenie realizowane obowiązkowo przez pracodawcę i bez zgody pracownika to w pierwszej kolejności sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, potocznie zwane alimentami. Dokumentem stanowiącym podstawę do ich potrącenia może być zajęcie komornicze, w którym wskazano, że chodzi o alimenty.

Kodeks pracy (dalej: k.p.) dopuszcza też sytuację wyjątkową. Otóż należności te można potrącić bez postępowania egzekucyjnego (bez zajęcia komorniczego) na podstawie alimentacyjnego tytułu wykonawczego w postaci wyroku bądź też ugody sądowej zaopatrzonej w klauzulę wykonalności. Jest to możliwe zarówno wówczas, gdy jest tylko jeden wierzyciel, jak i wtedy, gdy jest ich kilku, pod warunkiem że suma należności dla wszystkich może być pokryta z wynagrodzenia pracownika, a wynagrodzenie podwładnego nie zostało zajęte w trybie egzekucji sądowej lub administracyjnej. Alimenty potrąca się w wysokości 3/5 wynagrodzenia netto i nie ma przy nich znaczenia kwota wolna od potrąceń.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane