Ile może zająć komornik: Nowe limity dla emerytów w 2017 roku

autor: Bożena Wiktorowska24.10.2016, 07:37; Aktualizacja: 24.10.2016, 09:28
senior emeryt emerytura

149 tys. osób pobiera emeryturę minimalną z ZUSźródło: ShutterStock

Kwota wolna od potrąceń sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia będzie wynosiła 75 proc. najniższej emerytury. Zasada ta obowiązywać będzie także w przypadku zbiegu egzekucji komorniczych (z wyjątkiem roszczeń alimentacyjnych). Taką zmianę zakłada nowelizacja ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 887), którą Sejm jednogłośnie przyjął w piątek. Przy czym ustawa zakłada, że pozostawione zostaną obecnie obowiązujące progi dotyczące zróżnicowania wysokości potrąceń w zależności od rodzaju zaległości.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (51)

  • emerytka(2018-02-23 09:26) Zgłoś naruszenie 00

    Mnie ZUS potrąca 25% z emerytury i kiedy ona trafi na konto bankowe to następne 65% potrąca Bank. Ni jak to się ma do ustawy. Co zrobić z takim stanem rzeczy. Pisałam do Banku ale nic nie odpowiedzieli. Banda złodziej. Ustawa sobie, a praktyka sobie.

    Odpowiedz
  • Mark(2017-11-23 21:50) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego z renty komornik zabiera z brutto ?

    Odpowiedz
  • Ela(2017-11-06 17:20) Zgłoś naruszenie 00

    Proszę państwa, mam dług w Zus, i jestem emerytką. Mam ponad 2 tys. emerytury. W zus mi powiedziano,ze mogą zostawić mi 750 zł a resztę zabrać. A przecież Ustawa mówi co innego. Może ktoś mi coś na ten temat napisze., bo z tego wynika,ze ten co otrzymuje emeryturę , np. 1000 zl, zostawiaja jemu 750 i mnie,, która wypracowalam emeryturę wyższsza również tyle samo! A wię , kto ma malutką emeryture, to Tylko się zadłużać!!! Czy ja dobrze myślę??

    Odpowiedz
  • Marta(2017-09-23 20:57) Zgłoś naruszenie 00

    Mojej babci zajelo emeryture 3 komornikow za 1zadluzenie. Czy ma komornik prawo zajac za1 zadluzenie konto,zus oraz urzad skarbowy.

    Odpowiedz
  • dariusz(2017-08-25 01:29) Zgłoś naruszenie 00

    największy problem to po prostu komornicy. Oni tak wiele biorą dla siebie że większość tych długów się nie spłaca. I to grabienie ludzi nigdy się nie kończy. I z tego powodu większość ludzi siedzi w szarej strefie. Bo im się nie opłaca pracować. weźcie się za komorników w końcu

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Iga(2017-08-06 13:28) Zgłoś naruszenie 00

    Iga.Na reke dostaje 1982 zl.renty,komornik potracil mi i dostalam 1398zl.To jak to wyglada w praktyce.Kto kogo robi w balona.Czytalam, ze komornik powinien zostawic mi 1500zl.Jak ja stara mam zroboc oplaty i jeszcze wyzyc?

    Odpowiedz
  • lolo(2017-08-02 11:51) Zgłoś naruszenie 40

    Jeżeli szukamy sprawiedliwosci i uczciwosci na tym swiecie. to proponuje wziąść pod uwage, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Im wyżej siedzisz tym samym mniej dostrzegasz na dole.Na górze koryto jest zawsze jednakowe, tylko ****** się zmieniaja przy nim. Tak bylo jest i bedzie.

    Odpowiedz
  • Paulina(2017-07-20 13:42) Zgłoś naruszenie 00

    Komornik potrąca mi z emerytury słuszną kwotę. Mam 65 lat i podjęłam pracę na umowę zlecenie. Czy to wynagrodzenie podlega również egzekucji?

    Odpowiedz
  • wojtas(2017-04-27 18:36) Zgłoś naruszenie 61

    Oszust ma 6 tys zł emerytury, długów na ponad 200 tys zł. Ile mu zabiorą ? 25 % A ile mu zostanie ? Prawie 3 tyz netto po potrąceniu 25 % ! Skandal

    Odpowiedz
  • Ewa(2017-04-04 00:06) Zgłoś naruszenie 10

    Wszyscy pisza a sie nikt nierusza pod sejm a komornicy sqndy izusy im dawaja te niskie emerytiry i ich bogacq.

    Odpowiedz
  • emeryt(2017-03-17 22:34) Zgłoś naruszenie 70

    Pytam jaki jes tpodatek P.I.T od emerytur ponizej 1000zl.

    Odpowiedz
  • ada(2017-03-12 14:16) Zgłoś naruszenie 317

    Trzeba sie nie zadłużać - to tylko dłuznik pokrzywdzony

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • kj(2017-03-01 13:19) Zgłoś naruszenie 90

    Byłeś chyba jakimś prezesem,że nie rozumiesz zwykłych ludzi !

    Odpowiedz
  • babcia 50(2017-02-26 16:46) Zgłoś naruszenie 71

    ale również jest problem którego w ustawie nie znalazłam chodzi o ZUS to oni napędzają pieniądze komornikom ponieważ zadłużenie powinni brać z emerytury brutto a nie jak dotychczas przed odliczeniem wszelkich podatków u mnie np jest to różnica około 150 zł ale po interwencji w ZUS powiedziano mi że nic nie da się zrobić bo mają taki program

    Odpowiedz
  • klon (2017-02-20 08:00) Zgłoś naruszenie 211

    niech mi ziobro wytlumaczy jak mam zyc za 722 zl bo 300 mi zabiera komornik dlaczego z takich niskich rent i emerytor jeszcze komornik ma prawo ukrasc ??dlatego emeryt czy rencista sie zadluza bo nie ma na zycie oplaty na nic to jest zabijanie i glodzenie starszych ludzi czy to jest sprawiedliwe ???

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Mafia(2017-01-25 16:58) Zgłoś naruszenie 364

    Wszystkie środki zabierane dłużnikowi powinny być w całości przekazywane wierzycielowi,ponieważ komornik jest urzędnikiem państwowym ( tzw budżetowcem) na jego wynagrodzenie składają wszyscy podatnicy . W obecnym układzie komornicy nadmiernie bogacą się kosztem dłużników i dłużnik do końca życia nie wyjdzie z długów . Brawo PIS róbcie tak dalej , to na pewno przy następnych wyborach otrzymacie 100% poparcia od emerytów , rencistów , dłużników i ich rodzin.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Bolek(2017-01-25 16:03) Zgłoś naruszenie 413

    Panie Prezesie Jarosławie Kaczyński może Pan zapomnieć o głosach emerytów na PIS przy następnych wyborach parlamentarnych , nic złego Panu nie życzę i dobrego również .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • maxiuuu(2017-01-22 22:16) Zgłoś naruszenie 130

    A co jesli emeryt spłaca kredyt w wysokości np 600zl miesięcznie który wziął duzo wcześniej jeszcze przed zajęciem komorniczym ?

    Odpowiedz
  • Iga(2017-01-03 10:21) Zgłoś naruszenie 230

    A czy ktoś pyta z czego ma żyć dłużnik alimentacyjny skoro 75%zabiera komornik zostaję 25%na przeżycie bez możliwości dorobienia to tylko w Polsce się dzieje nie daję się możliwość dłużnik alimentacyjny bo komornik i tak więcej bierze sobie jak przelewa marce dzieci

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • An(2016-12-29 18:03) Zgłoś naruszenie 242

    dlaczego emeryt jest traktowany inaczej niż pracownik którego wynagrodzenia nie można ruszyć a emeryturę można bo podobno nie będziemy mogli nic załatwić tzn niby nas będą inaczej traktować bo nie jesteśmy wypłacalni zebrać się przed sejmem!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz