Zmiany w KRUS czy likwidacja? Spór o to, kiedy rolnicy powinni przechodzić na emeryturę

autor: Bożena Wiktorowska15.09.2016, 11:00
rolnik traktor

Część rolników ze względu na stan zdrowia nie może pracować po 55. (kobiety) i 60. roku życia (mężczyźni).źródło: ShutterStock

Konfrontacje DGP: Czy rolnicy powinni mieć własny system ubezpieczeniowy?

Czy rolnicy powinni mieć własny system ubezpieczeniowy?

TAK

Rolnicy nie mogą być traktowani jako przedsiębiorcy, bowiem tylko w przypadku rolników pojawia się kategoria nieznana innym grupom – młody rolnik. Osoba taka nie ma możliwości nabycia na kredyt na preferencyjnych warunkach gospodarstwa. I właśnie brak takiej możliwości powoduje, że młody człowiek z góry jest skazany na to, żeby przejąć gospodarstwo po rodzicach. A ci mogą mu je przekazać w wieku 67 lat, przechodząc na emeryturę z KRUS. Sprawę komplikuje fakt, że unijna pomoc na rozwój gospodarstwa jest przydzielana młodym rolnikom, którzy nie ukończyli 40. roku życia. Dlatego rolnicy powinni mieć własny system, żeby była możliwa wymiana pokoleniowa na polskiej wsi.

Obecnie rząd przygotowuje przegląd systemu ubezpieczeniowego. I to jest znakomita okazja do tego, żeby zlikwidować absurdy prawne, które ograniczają zmianę pokoleniową na polskiej wsi. System podlegania ubezpieczeniom społecznym powinien być dopasowany do sytuacji ekonomicznej na wsi. I dlatego nie można na siłę z rolników robić przedsiębiorców. Bo gdyby faktycznie doszło do takiej sytuacji, a ceny żywności regulowałby wolny rynek, to cena chleba wzrosłaby z 3 do 10 zł za bochenek. Co więcej, nie wolno tworzyć restrykcyjnego systemu ubezpieczeniowego, bo wówczas rolnicy porzucą pracę na roli i masowo będą się zgłaszać po zasiłki do pomocy społecznej albo wyjeżdżać do pracy za granicę. I tak się skończy polskie rolnictwo oparte na konstytucyjnej wartości, jaką jest gospodarstwo rodzinne.

NIE

Konieczne jest stopniowe wygaszanie odrębnego systemu ubezpieczeniowego dla rolników, żeby w przyszłości wszyscy pracujący byli ubezpieczeni na tych samych zasadach. Nie można bowiem dalej tolerować sytuacji, że rzemieślnik prowadzący mały warsztat otrzymuje co prawda półtora raza większą emeryturę niż rolnik, ale w czasie swojej aktywności zawodowej płacił składki do ZUS sześć razy większe niż osoba ubezpieczona w KRUS. Co więcej, rolnicy otrzymują dodatkowy bonus, bowiem przy obliczaniu ich świadczenia nie jest uwzględniane dalsze trwanie życia, co ma miejsce w systemie powszechnym. A przecież rolnicy żyją tak samo długo jak pracownicy. A może dłużej. Oczywiście musimy pamiętać, że część rolników nie uzyskuje dochodów. I ta grupa osób w okresie przejściowym powinna być wspierana w ramach pomocy społecznej. Jednocześnie, żeby nie było żadnych wątpliwości, powinna obowiązywać zasada złotówka za złotówkę. Wysokość pomocy malałaby w zależności od tego, w jaki stopniu dana osoba zbliża się do 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Powinna obowiązywać zasada, że im bliżej, tym wsparcie byłoby mniejsze. A w przypadku osiągnięcia wartości granicznej rolnik płaciłby takie same składki jak prowadzący firmę.


Pozostało jeszcze 28% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • polakdopolakow(2016-11-27 18:42) Zgłoś naruszenie 21

  KRUS niech bedzie ale tylko dla rolników , ktorzy prowadzą produkcje rolną i utrzymują sie tylko z roli. Im sie to należy. Są niby rolnicy pracujacy w Niemczech a zięmię wydzierżawiają biorą dopłaty i kasę w Niemczech a płacą KRUS. Czy tacy powinni byś w KRUSIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
 • emeryt(2016-09-18 11:05) Zgłoś naruszenie 104

  prawdziwy rolnik pracuje na roli i powinien placic mniejsze skladki do ZUSU a nie do KRUSU/zlikwidowac/w tej chwili nie ma rolnikow wszyscy prawie dzierzawia i pracuja albo wyjechali zagranice a tu przyjezdzaja tylko zalatwic sobie emeryture bardzo niesprawiedliwe przepracowalem 34 lata w Polsce odprowadzalem skladki do ZUSU emerytury mam 1,700.zl troche wiecej niz w KRUSIE Znizki dla prawdziwych rolnikowktozy pracuja na swojej roli a nie dla oszustow\\\\\\\\\\\\\\\\

  Odpowiedz
 • wqr...ny(2016-09-17 21:27) Zgłoś naruszenie 63

  "I emerytury nie powinny być opodatkowane.Od nich już raz zapłacono podatek dochodowy" Człowieku nawet nie wiesz ile i na co zakład pracy potrącał z Twojego wynagrodzenia brutto! Twoja emerytura powinna być NIŻSZA OD NAJNIŻSZEJ za Twoją ciemnotę! Sprawdź, czy rzeczywiście płaciłeś podatek od składek emerytalnych, bo ja Ci gwarantuję, że nie płaciłeś!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • permanentny(2016-09-16 01:40) Zgłoś naruszenie 127

  Ujednolicić dla wszystkich 60 i 65 lat wieku emerytalnego bez jakichkolwiek przywilejów.emeryt czy taki,czy siaki ma taki sam żołądek.I emerytury nie powinny być opodatkowane.Od nich już raz zapłacono podatek dochodowy.Co z opieką nad ludxmi samotnymi w wieku emerytalnym i starymi?Kiedy NFZ złodziej pieniędzy ze składek i opóźniacz wizyt do lekarzy specjalistów uruchamia system opieki darmowej dla starych ludzi?My nie psy,żeby się poniewierać na stare lata.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • as(2016-09-15 18:02) Zgłoś naruszenie 2110

  rolnicy to oszusci na kazdym kroku , krus dawno powinni zlikwidowac i powinni placic jak inni to gorsze jak amber-gold tam sa dziwne przepisy kolega pracowal w USA 35lat dostal zawal i dostal rente amerykanska 1200usd przyjechal do kraju poszedl do krusu , tam napisal oswiadczenie ze pomaga mamie w polu cos wiecej jak 2h zapisali dali legitymacje zaplacil grosze i teraz juz ze szpitali nie wychodzi senatoria z krusu i sie smieje ze w polsce dalej rzada barany a ja 43 lata wplat do zusu na senatorium czekam 3lata POLSKA TO ABSURDALNY KRAJ A partie powinny sie zlikwidowac

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane