Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał komunikat, w którym przedstawił warunki, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać tzw. rentę wdowią. W tym celu potencjalny świadczeniobiorca może uzupełnić ankietę dostępną na stronie internetowej ZUS-u. Kto skorzystać z połączenia wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem? Odpowiadamy.
Od 1 stycznia 2025 roku można składać wnioski o przyznanie renty wdowiej. Nie oznacza to jednak, że zostanie ona wypłacona na początku przyszłego roku. Jeżeli wnioski zostaną złożone do 30 czerwca 2025 roku, prawo do renty wdowiej będzie przysługiwało od 1 lipca 2025 roku.
Kto może skorzystać z renty wdowiej?
W najnowszym komunikacie ZUS-u podano, że renta wdowia do świadczenie dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno–rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Obecnie wdowiec lub wdowa mogą pobierać tylko jedno z tych świadczeń – wyższe lub wybrane.
– Samo bycie wdową czy wdowcem nie wystarczy do uzyskania prawa do renty wdowiej. Renta wdowia będzie przyznawana na wniosek po spełnieniu określonych warunków. Trzeba mieć ukończony powszechny wiek emerytalny, wynoszący 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn, pozostawać we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka, nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna) – wyjaśnia Wojciech Dąbrówka, rzecznik ZUS.
Wdowa, która nabrała prawo do renty rodzinnej w wieku 40 czy 50 lat lat, nie będzie miała prawa do 15 proc. dodatkowego świadczenia.
Warunki otrzymania renty wdowiej
Aby otrzymać rentę wdowią, należy spełnić łącznie następujące warunki:
1. Mieć co najmniej 60 lat (w przypadku kobiet) lub 65 lat (w przypadku mężczyzn).
2. Do dnia śmierci małżonka pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej.
3. Nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna).
4. Nie pozostawać obecnie w związku małżeńskim.
Co jeśli świadczeniobiorca zawarł ponownie związek małżeński? Wówczas prawo do świadczenia ustaje.
Uprawnienia do renty wdowiej – ankieta ZUS
ZUS udostępnił na swojej stronie ankietę, dzięki której można sprawdzić, czy spełnia się warunki otrzymania renty wdowiej. Ankieta składa się z siedmiu pytań:
- Czy masz prawo do co najmniej dwóch świadczeń, z czego jedno jest rentą rodzinną, lub czy masz złożony wniosek lub wnioski i czekasz na decyzję o takich świadczeniach?
- Wybierz płeć
- Wybierz lub wpisz swoją datę urodzenia
- Wybierz lub wpisz datę śmierci małżonka, po którym przysługuje ci renta rodzinna
- Czy do dnia śmierci twojego współmałżonka pozostawaliście we wspólności małżeńskiej, czyli prowadziliście wspólne gospodarstwo domowe lub łączył was inny rodzaj więzi?
- Czy jesteś obecnie w nowym związku małżeńskim zawartym po śmierci współmałżonka, po którym przysługuje Ci renta rodzinna?
- Czy łączna wysokość brutto wszystkich świadczeń, które pobierasz, bądź jednego z nich przekracza trzykrotność najniższej emerytury (obecnie 5 342,88 zł)?
Ankietę można wykonać na stronie: https://www.zus.pl/swiadczenia/renty/ankieta-renta-wdowia.
Ile wynosi renta wdowia?
Jak wyjaśnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wysokość sumy świadczeń ustalonych w zbiegu nie może przekraczać trzykrotności kwoty najniższej emerytury, czyli obecnie 5342,88 zł (3 x 1780,96 zł).
– Do tego limitu wliczane są także świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki wypłacane na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów. Jeśli suma świadczeń w zbiegu przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia – uzupełnia rzecznik ZUS.