Posłowie uchwalili przepisy wprowadzające tzw. rentę wdowią. Świadczenie ma zapobiegać społecznemu wykluczeniu osób, które owdowiały na jesieni życia. Kto będzie mógł otrzymać rentę wdowią? Ile będzie wynosiła? Kiedy można spodziewać się pierwszych wypłat świadczenia?

1. Do kogo jest kierowana renta wdowia

Prawo do renty wdowiej otrzymają wdowy i wdowcy. Osoby, które straciły małżonków, będą mogły połączyć swoje emerytury z rentą rodzinną po zmarłym małżonku. Są jednak pewne warunki, które należy spełnić, aby uzyskać prawo do połączenia świadczeń.

2. Warunki otrzymania renty wdowiej

Renta wdowia będzie przysługiwała osobom, które osiągnęły wiek emerytalny. W Polsce aktualnie to 60 lat dla pań i 65 lat dla panów. Jednak aby otrzymać świadczenie, musi być spełniony warunek –owdowienie nie wcześniej niż pięć lat przed przejściem na emeryturę. W związku z tym rentę wdowią będą mogły otrzymać panie, które owdowiały po 55. roku życia i panowie, którzy zostali wdowcami po 60. roku życia.

3. Wysokość renty wdowiej

Wprowadzenie renty wdowiej zaplanowano w modelu kroczącym, co oznacza, że nie będzie dostępna od razu w pełnej wysokości. Ustawa zakłada następujący podział:

  • 1 lipca 2025 31 grudnia 2026: pełna emerytura i 15 proc. renty rodzinnej lub renta rodzinna i 15 proc. emerytury – do wyboru w zależności od korzystniejszego wariantu
  • od 1 stycznia 2027: pełna emerytura i 25 proc. renty rodzinnej lub renta rodzinna i 25 proc. emerytury – do wyboru w zależności od korzystniejszego wariantu
  • docelowo: 50 proc. w zależności od sytuacji budżetowej państwa

4. Limity

Renta rodzinna i emerytura, czyli oba świadczenia, które w połączeniu tworzą rentę wdowią, razem nie mogą przekroczyć trzykrotności emerytury minimalnej (ok. 5700 zł w 2025 roku).

5. Wnioski

Wnioski można będzie składać od 1 stycznia 2025 roku.

6. Wypłata

Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku, a pierwsze wypłaty ruszą od lipca 2025 roku.

7. Liczba osób, które skorzystają z renty wdowiej

Jak czytamy na stronie resortu rodziny, szacunkowa liczba Polek i Polaków, którzy będą mogli skorzystać z tej ustawy, wynosi ok. 2 mln osób.