Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił ankietę, dzięki której świadczeniobiorcy dowiedzą się, czy spełniają warunki, aby otrzymać rentę wdowią. Wnioski o jej przyznanie ZUS zacznie przyjmować od stycznia 2025 roku.

ZUS opublikował ankietę, dzięki której można dowiedzieć się, czy spełnia się wymagania niezbędne do otrzymania renty wdowiej.

Kwestionariusz dostępny na stronie: zus.pl/swiadczenia/renty/ankieta-renta-wdowia.

Renta wdowia - kwestionariusz

Kwestionariusz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składa się z siedmiu pytań:

  • Czy masz prawo do co najmniej dwóch świadczeń, z czego jedno jest rentą rodzinną, lub czy masz złożony wniosek lub wnioski i czekasz na decyzję o takich świadczeniach?
  • Wybierz płeć
  • Wybierz lub wpisz swoją datę urodzenia
  • Wybierz lub wpisz datę śmierci małżonka, po którym przysługuje ci renta rodzinna
  • Czy do dnia śmierci twojego współmałżonka pozostawaliście we wspólności małżeńskiej, czyli prowadziliście wspólne gospodarstwo domowe lub łączył was inny rodzaj więzi?
  • Czy jesteś obecnie w nowym związku małżeńskim zawartym po śmierci współmałżonka, po którym przysługuje Ci renta rodzinna?
  • Czy łączna wysokość brutto wszystkich świadczeń, które pobierasz, bądź jednego z nich przekracza trzykrotność najniższej emerytury (obecnie 5 342,88 zł)?
ikona lupy />
Kwestionariusz ZUS dot. renty wdowiej / ZUS

Renta wdowia – wymagania

Renta wdowia nie jest nowym świadczeniem, ale zbiegiem dwóch różnych świadczeń.

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać rentę wdowią?

  • Mieć co najmniej 60 lat w przypadku kobiet lub 65 lat w przypadku mężczyzn.
  • Do dnia śmierci małżonka pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej.
  • Nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna).
  • Nie pozostawać obecnie w związku małżeńskim.

– Wdowie lub wdowcowi przysługuje prawo do zbiegu świadczeń z rentą rodzinną wyłącznie po ostatnim małżonku. Warto podkreślić, że prawo do wypłaty świadczeń w przypadku zbiegu z rentą rodzinną wygasa z dniem poprzedzającym zawarcie nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną – komentował Wojciech Dąbrówka, rzecznik ZUS.

Ile wynosi renta wdowia?

Obecnie wdowcy mogą pobierać wyłącznie jedno świadczenie - wyższe lub wybrane spośród dostępnych: rentę rodzinną lub własne, jak emerytura, renta czy emerytura rolnicza. Od 2025 roku w przyszłym roku będą mieli możliwość wyboru:

  • otrzymania 100 proc. renty rodzinnej oraz 15 proc. własnego świadczenia albo
  • otrzymania 100 proc. własnego świadczenia oraz 15 proc. renty rodzinnej.

Od stycznia 2027 roku drugie świadczenie zostanie zwiększone z 15 do 25 proc.

Jak tłumaczył niedawno Zakład, wysokość sumy świadczeń ustalonych w zbiegu nie może przekraczać trzykrotności kwoty najniższej emerytury, czyli obecnie 5342,88 zł (3 x 1780,96 zł). Do tego limitu wliczane są również świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki, przyznawane na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów. W przypadku, gdy suma świadczeń w zbiegu przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia.

Renta wdowia – kiedy złożyć wniosek?

Wnioski o przyznanie renty wdowiej będzie można składać od 1 stycznia 2025 roku, przy czym prawo do tego świadczenia zostanie przyznane nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku.

Jak wskazano w komunikacie ZUS-u, w przypadku wniosków złożonych do 30 czerwca 2025 r., prawo do renty wdowiej będzie przysługiwało od 1 lipca 2025 r. Dlatego na złożenie wniosku uprawnione osoby będą miały sześć miesięcy. Osoby, które posiadają już ustalone prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia, nie muszą dołączać żadnych dokumentów do wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną.

"W przypadku, gdy do tej pory nie ubiegali się o przyznanie renty rodzinnej, ponieważ świadczenie po współmałżonku byłoby mniej korzystne, powinni złożyć wniosek na formularzu ERR jeszcze w tym roku. Następnie do 30 czerwca 2025 r., należy złożyć wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną, korzystając z formularza ERWD. Taka kolejność ułatwi i przyspieszy rozpatrzenie wniosku o łączenie wypłaty obu świadczeń w 2025 r. Podobna sytuacja dotyczy osób pobierających rentę rodzinną, które nigdy nie wnioskowały o przyznanie emerytury" – wyjaśnia ZUS.

– Trzeba pamiętać, że jeśli klient w przyszłym roku złoży od razu wniosek o "rentę wdowią", a nie będzie miał ustalonego prawa do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku, ZUS odmówi przyznania świadczenia w zbiegu z powodu braku prawa do drugiego świadczenia – komentował rzecznik ZUS.