Usługa asystencji osobistej polega na intensywnym wsparciu w wykonywaniu codziennych czynności, których osoby z niepełnosprawnościami nie mogą realizować na równi z innymi. Ma to na celu aktywne włączenie i pełny udział tych osób w życiu społecznym oraz zawodowym.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ustawa pojawiła się w wykazie prac legislacyjnych rządu. "Tak, my też mówimy <<Nareszcie!>>" - wskazała ministra.

"Wprowadzenie ustawowej asystencji dla OzN to jedno ze zobowiązań umowy koalicyjnej i kluczowe wyzwanie w budowie przyjaznego i inkluzywnego wobec OzN państwa. Gratuluję Ministrowi Łukaszowi Krasoniowi determinacji, dziękuję wszystkim za dotychczasową wspólną pracę i oczywiście zapraszam do udziału w jej ciągu dalszym, w tym już wkrótce do konsultacji publicznych projektu" – napisała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Asystent osoby z niepełnosprawnością

Najważniejsze elementy projektu to przede wszystkim swoboda wyboru przez osobę z niepełnosprawnością podmiotu świadczącego dla niej usługę asystencji, jak i gwarancja swobody wyboru samego asystenta.

"Osoba z niepełnosprawnością będzie mogła zdecydować czy usługę ma dla niej świadczyć asystent, którego sama wybierze z grona znanych mu osób, czy współpracujący z działającymi w jego okolicy organizacjami pozarządowymi czy działający w ramach systemu organizowanego przez powiat. W przypadku gdy osoba z niepełnosprawnością zdecyduje się na korzystanie z pośrednictwa organizacji pozarządowej albo powiatu każdorazowo będzie miała prawo wyboru asystenta spośród co najmniej dwóch wskazanych przez te podmioty" – wskazano.

Opublikowany zostanie system wymagań dla asystentów, który będzie obejmował odpowiednie szkolenia i weryfikację posiadania kwalifikacji i kompetencji. Będzie on nadzorowany przez wojewodów i Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

"Przewiduje się że zarówno powiaty, organizacje pozarządowe, jak i osoby samozarządzające asystencją osobistą będą rozliczane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, na bazie informacji przekazywanych i zatwierdzanych w systemie informatycznym. Zakłada się przygotowanie i wdrożenie odpowiednich narzędzi informatycznych i systemu kontroli prawidłowości rozliczeń i wydatków. Zasada będzie płatność za faktycznie zrealizowane usługi z zaliczkowaniem na podstawie deklaracji wyboru danego realizatora przez osobę z niepełnosprawnością" - czytamy.

Ustawa o asystencji osobistej

Jak wskazała Katarzyna Pełczyńska ustawa o asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnością powinna trafić do Sejmu w pierwszym kwartale 2025 roku. Teraz będą trwały konsultacje społeczne.

Łukasz Krasoń napisał: "Udało się!".

"Projekt ustawy o asystencji osobistej wpisany na listę prac legislacyjnych rządu. Dziękuję współpracownikom z Biura Pełnomocnika oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki SPołecznej za ogromny wysiłek, stronie społęcznej za zdrowy nacisk i partnerom w koalicji za odpowiedzialność".