Krajowa Rada Konsultacyjna (KRK) zwraca się do premiera Donalda Tuska o przedstawienie projektu ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami i zadeklarowanie, kiedy wejdzie w życie.

Taki apel znalazł się w uchwale nr 11/2024 z 14 listopada 2024 r., podjętej przez KRK, która jest organem opiniodawczo-doradczym pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych. W swoim piśmie podkreśla, że asystencja osobista jest podstawową usługą mającą na celu zapewnienie niezależnego życia osobom niepełnosprawnym. Obecnie jest ona jednak dostępna jedynie w ramach programu prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Obietnica jej systemowego wprowadzenia, a więc w formie ustawy, znajdowała się w postulatach wszystkich partii tworzących koalicję rządzącą, w tym w 100 konkretach Koalicji Obywatelskiej i jest też elementem zawartej przez nie umowy koalicyjnej.

Problem w tym, że rządowy projekt ustawy o asystencji do tej pory nie został nawet umieszczony w wykazie prac legislacyjnych rządu. W międzyczasie pojawił się zaś prezydencki projekt (odbyło się jego I czytanie w Sejmie), ale zawarte w nim rozwiązania są oceniane jako niewystarczające, niezgodne z zapisami konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami i wymagające daleko idących poprawek. KRK przypomina, że był to zresztą jeden z powodów tego, iż MRPiPS już w styczniu br. zadeklarowało przygotowanie rządowego projektu o asystencji. Jednocześnie zdumienie rady budzą publiczne informacje resortu rodziny, jakoby opracowany przez niego projekt był „wstrzymywany” przez Ministerstwo Finansów (o tym, że projekt utknął na etapie uzgodnień z MF i w związku z tym nie może być pokazany, była mowa m.in. na październikowym posiedzeniu parlamentarnego zespołu ds. osób z niepełnosprawnościami – red.).

Dlatego właśnie KRK apeluje do premiera o wyrażenie jasnego stanowiska, kiedy wejdzie w życie ustawa o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami, bo dzięki temu będą miały niezbędne wsparcie w godnym życiu. Dodaje przy tym, że dotychczasowe działania koalicji rządowej w obszarze niepełnosprawności są fragmentaryczne, niesprawiedliwe społecznie i niosą ryzyko dyskryminacji. Jako przykład podaje uchwalenie ustawy z 24 września 2024 r. o zmianie ustawy o rencie socjalnej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1615), wprowadzającej od przyszłego roku dodatek dopełniający dla wąskiej grupy osób niepełnosprawnych, pomijającej inne osoby znajdujące się w takiej samej trudnej sytuacji życiowej. ©℗