Dla części emerytów to z pewnością zła wiadomość, gdyż pożegnają się z dodatkowym świadczeniem, jakim jest trzynasta emerytura. Stanie się tak, jeśli przekroczą kwotowy limit dorabiania do emerytury. Ile wynosi taki limit? W jakiej wysokości będzie "trzynastka" w 2024 r.?

13. emerytura. Ile wyniesie w 2024 r.?

Trzynastka to równowartość minimalnej emerytury, czyli 1780.96 zł brutto. ZUS rozpocznie wypłatę pierwszych świadczeń jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi. Warto wspomnieć, że trzynasta emerytura wypłacana jest od 2019 r., na mocy decyzji rządu Zjednoczonej Prawicy.

Limity dorabiania na emeryturze

Seniorzy, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego (65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet), ale przeszli na wcześniejszą emeryturę, są zobowiązani do przestrzegania limitów kwotowych odnośnie uzyskiwania dodatkowych środków. Limit wynosi aktualnie 9802.50 zł brutto miesięcznie. Jeśli emeryt przekroczy ten dochód, to ZUS zawiesi wypłatę świadczenia. Osoby na wcześniejszej emeryturze ogólnie mogą dorabiać do kwoty 5278.30 zł brutto i wtedy ich świadczenie emerytalne nie zostanie w żadnym stopniu pomniejszone. Dodatkowy dochód powyżej tej kwoty skutkować będzie pomniejszeniem emerytury.

Warto zaznaczyć, że wyżej wymienione limity zmieniają się co kwartał. Aktualne obowiązują od 1 marca 2024 r.

13. emerytura w 2023 r. Ile pieniędzy z budżetu państwa wydano?

Koszt wypłaty trzynastej emerytury dla budżetu państwa w 2023 roku wyniósł 10.7 mld zł. W 2024 r. ta kwota będzie wyższa, ze względu na podwyższenie kwoty "trzynastki" i zwiększającą się liczbę emerytów na terenie Polski.