Realizacja tego postulatu ucieszyłaby miliony emerytów w całej Polsce. Emerytura do 5 tys. zł bez podatku znacząco polepszyłaby budżet seniorów i seniorek, którzy dziś muszą liczyć każdą złotówkę i niejednokrotnie zastanawiać się czy wydać pieniądze na jedzenie, czy na leki.

Kilkadziesiąt lat ciężkiej pracy, wyrzeczenia, opodatkowana pensja. Po przejściu na zasłużoną emeryturę miliony Polek i Polaków wciąż muszą odprowadzać podatek od comiesięcznego świadczenia i na konto dostają kwotę netto, która jest znacząco niższa od tej w wersji brutto. Jest szansa na zmianę tego stanu rzeczy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa to temat, który z roku na rok interesować będzie coraz więcej osób.

Kiedy to się stanie?

Rok 2026 jest realny – powiedziała w rozmowie z money.pl Marzena Okła-Drewnowicz, minister ds. polityki senioralnej w rządzie Donalda Tuska. – Emerytura do 5 tys. zł bez podatku wynika z 60 tys. zł kwoty wolnej od podatku. Premier Donald Tusk już powiedział, że ta obietnica będzie zrealizowana w tej kadencji sejmu, ale nie w tym roku. Ja to podtrzymuję – dodała minister Okła-Drewnowicz.

Jaki procent emerytów ma niższe świadczenie niż 5 tys. zł?

Według danych z 2023 r., około 93 proc. kobiet i około 73 proc. mężczyzn w Polsce pobiera comiesięczną emeryturę niższą niż 5000 zł brutto. Z kolei według wyliczeń ZUS z początku 2024 r., przeciętna emerytura w Polsce wynosiła około 3480 zł brutto.