Dla osób urodzonych przed 1969 rokiem, sam wiek nie jest wystarczającym powodem do otrzymania wcześniejszej emerytury. Mogą one ubiegać się o świadczenie, ale tylko z odpowiednimi dokumentami.

Emerytura w Polsce

Przypomnijmy, że powszechny wiek emerytalny w Polsce to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Osoby młodsze mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę, jeżeli udowodnią, żepracowały w szkodliwych dla zdrowia warunkach lub w szczególnym charakterze.

Co konkretnie to oznacza?

Praca w warunkach szczególnych i szkodliwych dla zdrowia

Praca w szkodliwych warunkach występuje wtedy, gdy podczas wykonywania obowiązków zawodowych na pracownika oddziałują czynniki szkodliwe dla zdrowia. Czynniki te:

  • mogą doprowadzić do choroby zawodowej;
  • są uciążliwenegatywnie oddziałując na samopoczucie pracownika
  • są niebezpiecznie i mogą przyczyniać się do powstawania wypadków przy pracy.

Przykładowe czynniki szkodliwe to hałas; wysoka lub niska temperatura powietrza; praca z toksycznymi lub uczulającymi substancjami, które mogą też być rakotwórcze; praca w pobliżu maszyn.

Praca w warunkach szczególnych, to m.in. praca w górnictwie i energetyce, przy przetwórstwie azbestu, produkcji ołowiu i kadmu, a także praca ratowników w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym.

Uwaga: Szczegółowy wykaz prac w szczególnych warunkach, który znajduje się w rozporządzeniu rady ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, obejmuje zawody uprawniające do wcześniejszej emerytury oraz ewentualnej rekompensaty.

Wcześniejsza emerytura dla urodzonych przed 1969 rokiem

Jak czytamy na stronie ZUS-u, osoby urodzone przed 1969 rokiem, które pracowały w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę jeśli spełniły określone warunki:

  • Osiągnęły wiek emerytalny, który jest różny w zależności od płci oraz rodzaju pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze
  • Posiadają 20 lat stażu (w przypadku kobiet) lub 25 lat stażu (w przypadku mężczyzn) okresów składkowych i nieskładkowych oraz mogą to potwierdzić odpowiednią dokumentacją,
  • Posiadają wymagany staż pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (różny w zależności od rodzaju pracy) i mogą to potwierdzić odpowiednią dokumentacją,
  • Nie należą do otwartego funduszu emerytalnego (OFE) albo za pośrednictwem ZUS złożyły wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na swoim rachunku w OFE na dochody budżetu państwa.

Wniosek o wcześniejszą emeryturę

Składając wniosek o wcześniejszą emeryturę należy dostarczyć do ZUS-u następujące dokumenty:

  • wniosek o emeryturę (EMP),
  • wniosek dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych (ERP-6),
  • dokumenty, które potwierdzą okresy zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, okresy składkowe i nieskładkowe,
  • dokumenty potwierdzające osiągane wynagrodzenie.