Od 1 marca wzrosną stawki emerytur i rent. To efekt pierwszej w tym roku waloryzacji tych świadczeń. Ministerstwo zapowiada jednak także drugą waloryzację. Czy rzeczywiście emeryci i renciści mogą spodziewać się jeszcze jednego w tym roku wzrostu świadczeń?

Pierwsza waloryzacja emerytur i rent: Już od 1 marca

Od 1 marca emeryci i renciści mogą spodziewać się podwyżki otrzymywanych comiesięcznych świadczeń. To efekt pierwszej w tym roku waloryzacji emerytur i rent. Została ona potwierdzona, wydanym 12 lutego 2024 r. przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, komunikatem w sprawie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2024 r. Czytamy w nim, iż "na podstawie art. 89 ust. 6 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1251, 1429 i 1672) ogłasza się, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2024 r. wynosi 112,12 proc.". Oznacza to, że stawki emerytur i rent zostaną od 1 marca 2024 r. zwaloryzowane o ten wskaźnik i wzrosną o 12,12 proc.

Czy będzie druga waloryzacja emerytury i rent?

Emerytury i renty podlegają corocznej waloryzacji od 1 marca, co wynika to z zapisów Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Rząd przygotowuje jednak także drugą waloryzację. Z informacji, jakiej udzielił Polskiej Agencji Prasowej wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski wynika, że emeryci i renciści mogą spodziewać się w tym roku jeszcze jednej, poza marcową, podwyżki świadczeń.

Zakładamy, że druga waloryzacja emerytur i rent byłaby przeprowadzona we wrześniu; projekt w tej sprawie jest na etapie Zespołu do spraw Programowania Prac Rządu – zapowiedział wiceminister Sebastian Gajewski.

Wiceminister Gajewski poinformował także PAP o tym, że resort złożył już wniosek o wpisanie projektu w sprawie drugiej waloryzacji do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu.

Ekspert: Istotny jest wskaźnik dotyczący poziomu inflacji

W roku ubiegłym seniorzy mogli cieszyć się rekordową waloryzacją emerytur, ponieważ od 1 marca 2023 r. świadczenia wzrosły o 14,8 proc.

Rok 2024 jest kolejnym, w którym z uwagi na wysoką inflację będą miały miejsce aż dwie podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę. Nie można się więc dziwić, że także i ci, którzy utrzymują się z "pensji" wypłacanej przez ZUS, a więc emeryci i renciści też chętnie widzieliby dwie podwyżki otrzymywanych świadczeń – zauważył w rozmowie z serwisem gazetaprawna.pl dr Patryk Kuzior, adiunkt w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej.

Ekspert zwraca uwagę na bardzo istotny, w kwestii waloryzacji tych świadczeń, wskaźnik inflacji. Jeśli w pierwszych sześciu miesiącach roku inflacja przekroczy 5 proc., seniorzy mieliby dostać drugą podwyżkę. Ministerstwo nie potwierdziło jednak oficjalnie, czy ten wskaźnik inflacji zadecyduje ostatecznie o drugiej w tym roku waloryzacji emerytury i rent.

Ministerialne zapowiedzi i obietnicy wyborcze

Do ministerialnych zapowiedzi warto dodać także obietnice wyborcze Koalicji Obywatelskie, która przewidywała dwie waloryzacje świadczeń emerytalnych i rentowych.

Dwie waloryzacje emerytur i rent były jednym z punktów programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej. Realizację tego postulatu potwierdził premier Donald Tusk, w wygłoszonym w grudniu 2023 r. exposé, choć uwarunkował drugą waloryzację wskaźnikiem inflacji przekraczającym 5 proc.– przypomina dr Patryk Kuzior.

Kiedy będzie druga waloryzacja emerytur i rent?

Emeryci i renciści mogą spodziewać się drugiej waloryzacji świadczeń najprawdopodobniej we wrześniu 2024 r.

Aktualnie ZUS przygotowuje się do pierwszej w tym roku waloryzacji, druga pozostaje na razie w sferze założeń. Podwyższone w marcu świadczenia o wskaźnik 1,1212, a więc o nieco ponad 12 proc., ponownie mogą wzrosnąć we wrześniu, dokładny wskaźnik tego wzrostu nie został jeszcze ustalony, a stosowny projekt będzie dopiero procedowany przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów – zauważa dr Kuzior.