ZUS ignoruje orzeczenia sądów i TK: Nie chce przeliczać świadczeń wcześniejszym emerytom

autor: Bożena Wiktorowska17.03.2016, 07:07; Aktualizacja: 17.03.2016, 08:00
Może się okazać, że konieczna będzie interpretacja tych przepisów przez powiększony skład Sądu Najwyższego.

Może się okazać, że konieczna będzie interpretacja tych przepisów przez powiększony skład Sądu Najwyższego.źródło: ShutterStock

Zakład nie chce przeliczać świadczeń wcześniejszym emerytom, którzy złożyli wniosek o emeryturę powszechną po 31 grudnia 2012 r. Na nic zdają się wyroki sądów i stanowisko TK.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (69)

  • m-ka(2016-03-17 10:20) Zgłoś naruszenie 1016

    Państwo prawa dla maluczkich. Banki i Zus ponad prawem. To są instytucje, które nie wykonują wyroków polskich sądów.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Podziękowania(2016-03-18 17:30) Zgłoś naruszenie 976

    Pani Redaktor, dziękujemy za podjęcie tematu! Emerytki ze Społecznego Serwisu Emerytalnego "Jotownia".

    Odpowiedz
  • POLKA(2016-03-17 08:21) Zgłoś naruszenie 979

    Czekamy na zmiany 3 lata, ale Pan Bucior opracowal szabloniki pod ktorymi podpisuja się inni aby nas zbyć. Niestety my sie nie damy tak upokarzać, wszystko sie robi by nas pozbawic emerytur powszechnych po 40 latach pracy w POLSCE. Wczesniej , czy pozniej trafimy do Europejskiego RPO czy innych instytucji w Sztrasburgu, ktorzy dadza rzadzacym nauczkę traktowania POLSKICH OBYWATELI. Stworzyli nowa ustawe emerytalna naszym kosztem, poniewaz PAN BUCIOR NIE ROZUMIE /NIE CHCE I TAK WYGODNIE BYLO/ ABY NAS POGRAZYC I STWORZYC TE USTAWE PODCZAS TRWANIA STAREJ ,KIEDY MYSMY KONCZYLY 60 LAT !!!!!!!!!!OD STYCZNIA 2013 ROKU PANIE B UCIOR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • Majka(2016-03-18 14:03) Zgłoś naruszenie 794

    Chciałabym serdecznie podziękować pani Bożenie Wiktorowskiej za nagłośnienie problemu wcześniejszych emerytek. Choć wcześniejsze, to często ze stażem 35-40 lat. Większość tych pań na skutek redukcji w zakładach pacy została ZMUSZONA do odejścia na wcześniejszą emeryturę.

    Odpowiedz
  • Emilka.27(2016-03-20 09:51) Zgłoś naruszenie 752

    Jeżeli brak wniosku nie oznacza utraty praw nabytych tzn. że wszystkim osobom, które osiągnęły wiek emerytalny do końca 2012 roku należy ponownie przeliczyć emerytury, bez odliczana wcześniej wypłaconych świadczeń. Przepisy nie mogą działać wstecz. Bo przecież prawo jest jednakowe dla wszystkich ludzi w naszym kraju, nie może być jednostkowych spraw.

    Odpowiedz
  • nazir(2016-03-17 07:47) Zgłoś naruszenie 7515

    To daje obraz tego jaka ranga cieszy sie tk oraz sady w Polsce. Sa po to żeby nabić w kabzy a petenta w butelkę. W końcu jak twierdził jeden z toga emeryturanie jest prawem tylko przywilejem. Sienkiewicz miał racje. polska istnieje tylko na papierze

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • oszukana(2016-03-17 20:01) Zgłoś naruszenie 744

    Dlaczego prawo działa wstecz???Rocznik 53.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Oliwka.21(2016-03-20 11:51) Zgłoś naruszenie 722

    ZUS napisał: „należy wyraźnie rozróżnić nabycie prawa do emerytury in abstracto od nabycia prawa do emerytury w konkretnej wysokości in concreto”. To tylko ZUS mógł wymyślić coś takiego. Jeżeli kobiety z lat 1949-1952 osiągnęły wiek 60 lat to przysługujące im świadczenia emerytalne powinno być obliczone właśnie od tego czasu i według zasad obowiązujących w dniu osiągnięcia przez nie wieku powszechnego. Nie ma czegoś takiego jak emerytura „in abstracto” czy „in concreto”. Jest tylko emerytura.

    Odpowiedz
  • emerytka 53(2016-03-17 13:06) Zgłoś naruszenie 727

    Co z kobietami z rocznika 1953 przebywającymi na wcześniejszej emeryturze.? Zabrali nam emeryturę powszechną i składkę za urlop wychowawczy. Pan Bucior bierze nas pod swój bucior.Jakie nazwisko,takie traktowanie ludzi. ban

    Odpowiedz
  • Majka(2016-03-18 21:29) Zgłoś naruszenie 721

    Do:" Dociekliwy 3 " Jeśli ma być sprawiedliwie to najpierw trzeba naprawić błąd poczyniony przez ZUS. ZUS gwarantował przeliczenie rocznikowi pań 1953 / jako ostatniemu / przejście na emeryturę powszechną według starych zasad i tej umowy powinien dotrzymać. Bardzo dobrze , że emerytki i emeryci są coraz bardziej świadomi swoich praw. Z pana wypowiedzi śmiem podejrzewać, że to pan jest lobbystą ZUS i taki atak na panią redaktor Wiktorowską kiedy broni litery prawa jest wysoce szkodliwy. Prawa w tej sprawie broni też TK i sądy.Czy te instytucje, też uprawiają lobbing ?

    Odpowiedz
  • xyz(2016-03-17 08:22) Zgłoś naruszenie 727

    Kto to powiedział : że Polska to H-J D--A I KAMIENI K---A . Wygląda na to że miał niestety rację .

    Odpowiedz
  • Emilka.27(2016-03-20 12:45) Zgłoś naruszenie 722

    Nie wolno oszukiwać emerytów. Ludzie Ci ciężko pracowali i przez wszystkie lata ich pracy odprowadzane były składki na ZUS. Dlatego ludzie Ci powinni mieć godne emerytury, bo przecież niektórzy z nich nie dożyją nawet przeciętnego, dalszego trwania życia obliczonego przez GUS. A tymczasem po przeszło 30 – latach pracy otrzymują 1200 zł. Ta suma ledwo wystarcza na opłacenie świadczeń, a co z pozostałymi wydatkami? Za co ci ludzie mają żyć?

    Odpowiedz
  • MAJKA(2016-03-17 22:07) Zgłoś naruszenie 724

    Przykład dla przyszłych emerytów jak łatwo można lawirować prawem. Na nic się zdały zalecenia TK i sądu ,ZUS wie swoje. Po co zatem mamy toczyć bój o TK, kiedy zalecenia i wykładnie dla sądów nic nie znaczą w sporze z ZUS. Już ponad trzy lata emerytki walczą o uznanie ich praw do przeliczenia na starych zasadach tracąc co miesiąc 150-200 zł x 38 miesięcy = 5700 - 7600zł / tyle już ZUS jest nam winny bez odsetek i rewaloryzacji /.

    Odpowiedz
  • Oliwka.21(2016-03-20 11:26) Zgłoś naruszenie 723

    Pani Bożeno Wiktorowska, pisze Pani bardzo ciekawe artykuły. Dziękujemy za nie i czekamy na następne.

    Odpowiedz
  • Oliwka.21(2016-03-20 10:39) Zgłoś naruszenie 722

    Emerytki z lat 1949 -1952 nabyły prawo do emerytury w konkretnej wysokości zaraz po osiągnięciu 60 lat. Przysługujące im świadczenia emerytalne powinny więc być obliczone od tego czasu i według zasad obowiązujących w dniu osiągnięcia przez nich wieku powszechnego. Bo to jest to dla nich słuszna zapłata za lata ciężkiej pracy, jaką wykonywały dla naszego kraju. Wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie przyznający jednej z takich emerytek prawo do jej właściwej emerytury [ bez pomniejszania wcześniej pobranych świadczeń], nie może być jak ZUS uważa sprawą jednostkową, gdyż prawo powinno być jednakowe dla wszystkich osób.

    Odpowiedz
  • bernard(2016-03-17 17:28) Zgłoś naruszenie 692

    Co nam pozostało zrobić po decyzji odmownej ZUSu, ponownie odwołać się do Sądu Pracy.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • wdowa(2016-03-17 19:22) Zgłoś naruszenie 562

    Zapoznałam się ze wszystkim odpowiedziami na interwencje w tej sprawie, ze strony RPO, posłów i samych zainteresowanych. Wszystkie opierają się na jednym "gotowcu" sporządzonym przez P. Marka Buciora, byłego wiceministra P. Kosiniaka-Kamysza, obecnie Podsekretarza Stanu w tym samym ministerstwie odpowiedzialnym za sprawy emerytalne. Jest to również przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS. Wygląda na to, że bez zmiany tej "instrukcji", wszystkie następne interwencje skończą się w taki sam sposób.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • bogacz(2016-03-17 10:29) Zgłoś naruszenie 545

    gdzie te zmiany idace wkierunku pomocy pokrzywdzonym emerytomrocznik1953 ktosie tym zajmuje-nikt

    Odpowiedz
  • emer(2016-03-17 10:23) Zgłoś naruszenie 4829

    "Kobiety urodzone w latach 1949 – 1952 nie mają szans na zwiększenie wysokości emerytur „po emeryturach” W tej samej sytuacji są mężczyźni rocznik 1948 - też nie mają możliwości przeliczenia/przejścia wcześniejszej emerytury na powszechną.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • StAAbrA(2016-03-17 19:25) Zgłoś naruszenie 457

    ZUS jest teraz PiS-u , więc ciekawe czemu KOD , N i PO , z PSL-em do spółki nie drą mordy ? Aha , aha , bo to jest okradanie hołoty , a nie towarzyszy , folksdojczów i innych we the people ...

    Odpowiedz