Kłopotliwe kalkulacje dla emerytur: Rząd nie wie czy poprze prezydencki projekt obniżenia wieku emerytalnego

autor: Bożena Wiktorowska14.03.2016, 07:42; Aktualizacja: 18.03.2016, 10:26
emeryt, emerytura

Pracodawcy nie szczędzą słów krytyki pod adresem projektu prezydenckiego.źródło: ShutterStock

Rząd poczeka ze swoim stanowiskiem w sprawie prezydenckiego projektu obniżenia wieku emerytalnego do zakończenia negocjacji między pracodawcami i związkowcami.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (59)

  • polak(2016-03-14 08:16) Zgłoś naruszenie 8718

    Wiek emerytalnu powinien być taki sam tj. 65 lat dla mężczyzn i kobiet oraz dla MUNDUROWYCH !!!!!!!!!!!!!! którzy tez maja placic skladki ZUS. Ma byc taki sam sposób naliiczania emerytur dla wszystkich grup zawodowych w tym dla sedziów i prokuratorow !

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Krab(2016-03-14 08:31) Zgłoś naruszenie 7135

    Nie obniżenie wieku emerytalnego tylko PRZYWRÓCENIE WIEKU EMERYTALNEGO który podwyższył oszust Tusk.

    Odpowiedz
  • czytelnik(2016-03-14 08:58) Zgłoś naruszenie 694

    Zabrać fundusze kościelne i ich pensjie - przekazać do zusu i będzie po problemie - dodatkowo opodatkować KK bo to miliardy!! ale o tym zadna opcjia nie mówi

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • jk(2016-03-14 08:47) Zgłoś naruszenie 623

    o tym, ze system emerytalny przywilejami stoi wszyscy wiedza ale z tego nic nie wynika, do tej pory a od okresu transformacji minelo ponad 25 lat zadne ugrupowanie polityczne nie dokonalo ich likwidacji i tak bedzie tym razem. system emerytalny sie wali, utrzymuje szalone dysproporcje w spoleczenstwie, poglebia dlug publiczny. my mamy do czynienia z olbrzymia iloscia ludzi ; mundurowi ròznej masci, sedziowie, prokuratura, szkolnictwo, kler, rolnictwo, gòrnictwo, polityka na ròznych szczeblach, wierchòwka zwiazkòw zawodowych, idzie to w miliony ludzi, ta sytuacja doprowadzi do do zalamania finansòw panstwa.

    Odpowiedz
  • Majka(2016-03-14 09:13) Zgłoś naruszenie 572

    Ciągle mami się przyszłych emerytów jak to stracą na niższym wieku emerytalnym, a przecież emerytura liczona jest obecnie z uskładanego kapitału. Proszę się obejrzeć ile ludzi pracuje za marne grosze nawet tych po studiach. Nawet jakby pracowali do 80 lat , to ich emerytura będzie nędzna o ile dożyją. Dlatego ważna jest wyższa płaca za dobrą pracę nie tylko dla dyrekcji, ale przede wszystkim dla pracowników. DOPÓKI PONAD 50 % FUNDUSZU PŁAC BĘDĄ ZABIERAĆ PREZESI , TO KLASY ŚREDNIEJ SIĘ NIGDY NIE DOCZEKAMY, A TYM SAMYM GODNYCH EMERYTUR.

    Odpowiedz
  • x(2016-03-14 10:05) Zgłoś naruszenie 516

    Kasa ZUS jest pusta, zamiast zlikwidować przywileje dla krusowców, mundurowych i górników, jeszcze się je zamierza mnożyć poprzez planowanie wcześniejszych emerytur dla kobiet które mają 3 dzieci (nowy projekt PiS). Populizm dla prymitywów które nie rozumieją że budżet nie jest z gumy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • jerry m(2016-03-14 09:14) Zgłoś naruszenie 422

    Nie chce mi się z wami gadać. Tylko -dlaczego "rząd nie poprze?, jak z tym m.in. postulatem szedł do wyborów i je wygrał?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Prawo aSprawiedliwość (2016-03-14 09:06) Zgłoś naruszenie 425

    Prawo i Sprawiedliwość ! .................ale czy sprawiedliwe jest aby ludzie z 45 latami składkowymi a nawet 50latami składkowymi ,zatrudniani onegdaj dodatkowo w soboty i święta bez dni zamiennie wolnych.w ukradionych wstecznie warunkach szkodliwy i niebebzpiecz zamiast cieszyć się Emeryturą musieli zasuwać do pracy? Zanim obnizycie wiek emerytalny spełnijcie ten obowiązek sprawiedliwości społecznej i dajcie tym ludziom emerytury bez względu na wiek!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • piniusz(2016-03-14 08:35) Zgłoś naruszenie 374

    bardzo zachowawcze przedstawienie problemu, bo wysokość emerytury nie zależy wyłącznie od przepracowanych lat ale w szczególności od wysokości zarobków.Dla PO od wygrania wyborów wystarczyły dwa lata by system emerytalny wywrócić podnosząc wiek a założenia do 2040 r. ?.A tak porównawczo kto ma większą emeryturę - 30 letni staż przy wysokich dochodach czy 45 lat staż z płacą minimalną-pytanie retorycznie

    Odpowiedz
  • Alaiantek (2016-03-14 10:20) Zgłoś naruszenie 360

    Gdybym tak rządziła swoim budżetem domowym, to bym była już pod mostem.Zamykajac zakłady pracy narobilo się emerytów, piwo trzeba wypić. Jak się wchodzi do rządu trzeba mieć plan rozwoju państwa.Zaczac trzeba od siebie, wszyscy mają płacić składki do ZUS,bez wyjątków. Wyjątki niszczą budżet.

    Odpowiedz
  • patriotaa(2016-03-14 10:22) Zgłoś naruszenie 355

    HA HA HA ale ZUS sobie wylicza ja będę miał emeryturę jaka mi wyliczył ZUS na dzień dzisiejszy około 1500 zł ale gdy osiągnę 67 lat to ZUS mi mówi ze będę miał niższą o 992 zł mniej czyli moja emerytura wyniesie 1500 - 992 =508 zł. Pytam się jaka ***** będzie żarła za moje pieniądze, wylegiwać się na urlopach w ciepłych kurortach? Mam kuzyna, który pracował w straży pożarnej i ani razu nie brał udziału w gaszeniu pożaru tylko sprzątał teren straży, garaże niby reperował sprzęt i w wieku 35 lat poszedł sobie na emeryturkę jako zasłużony strażak.Pytam się więc czy tacy jak ja mają z a p i e r df a l a ć no tych nierobow mundurowych a,ż do samej śmierci. Natychmiast zlikwidować wszelkie przywileje mundurowym sędziom i całej bandzie zmniejszyć pobory i emerytury do normalności tak jak ma resztę społeczeństwa. Towarzysz rzepka ma ponad 26tysięcy na miesiąć nie płaci żadnych składek i ma prawo głęboko w d u p i e.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • pino1945@wp.pl(2016-03-14 08:39) Zgłoś naruszenie 3312

    witam. uwazam, ze WSZYSCYpracujacy winni zyskiwac prawa do emerytury w TYM SAMYM JEDNAKOWYM wieku.pozdrawiam

    Odpowiedz
  • xxmen(2016-03-14 09:54) Zgłoś naruszenie 323

    Pis to takie same pokrętne czuby jak PO tak samo wodę z mózgów robią ludziom jak PO a może jeszcze kurcze bardziej co nie ?

    Odpowiedz
  • EU(2016-03-14 10:03) Zgłoś naruszenie 282

    PiS nie wygrał wyborów (19 %) , to poprzednia koalicja PO-PSL przegrała! Na PiS głosowała cała tzw "ściana wschodnia RP" ,zaniedbana i poniżona gospodarczo ,tak jakby nie byli to Polacy , a Białorusini i Ukraińcy (nie obrażając tych narodów) . Polska to nie tylko Warszawa ,Poznań czy Gdańsk. Widzę codzienne biednych starych ludzi ,( i młodych),Polaków,,którzy grzebią po śmietnikach w poszukiwaniu możliwości przetrwania. Nie skarżą się , mają głowy spuszczone ,w upokorzeniu, ,jakby wstydzili się swojego człowieczeństwa. Tak miała wyglądać RP po obaleniu komunizmu? Sygnałem tych przemian były tzw. "zupki Jacka Kuronia" ,On jedyny zauważył , że trzeba coś zmienić w tych przemianach. Niestety nie Go już wśród żywych,wielka szkoda.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • gość(2016-03-14 09:00) Zgłoś naruszenie 276

    Niech rząd króla Kaczyńskiego zniesie ustawę o emeryturach i będziemy pracować do śmierci

    Odpowiedz
  • chcę pobrać choć jedną emeryturę(2016-03-14 12:00) Zgłoś naruszenie 213

    Każdy mówi tylko o stratach, dlaczego nie mówi się o zysku jaki uzyska państwo z wcześniejszego (za życia) puszczenia mnie na emeryturę? Jeżeli ja pójdę na emeryturę to na moje miejsce przejdzie młody człowiek, który założy rodzinę, będzie mieć dzieci, kupi mieszkanie,meble, garnki itp, itd. Więc jakby nie patrzeć gospodarka kraju się rozwinie, ludzie będą mieć pracę i przede wszystkim nie wyjadą, pozostaną w kraju. Chcecie mieć rozwijający się kraj młodych ludzi to puście mnie na emeryturę po 40 latach pracy. Nie wierzcie w głupoty, że za 30 lat nie stać będzie kraju na emerytury, przepraszam zgoda bo rządzący przez te lata o sobie nie zapomną.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • maugerr(2016-03-14 13:44) Zgłoś naruszenie 190

    O co chodzi ? 2 Dudków podpisało w maju porozumienie w którym zapisane była możliwość przechodzenia na emeryturę po 40 latach pracy . Pan Piotr podpisał jako przewodniczący a Pan Andrzej jako kandydat na prezydenta ZA POPARCIE. CIEKAWE CO POWIE NAM POWIE PAN PIOTR JAJ SIĘ OKAŻĘ ŻE ZOSTAŁ OSZUKANY>

    Odpowiedz
  • grazka2509(2016-03-14 10:30) Zgłoś naruszenie 191

    w instytucjach publicznych ( budżet) jest mnóstwo pracujących emerytów , którzy przychodzą do pracy, biorą pełna pensje i dodatkowo pełna emeryturę, te układy trzeba byłoby zweryfikować, przejrzeć, to są układy. A jak jest na Węgrzech " "Węgierskie przepisy : emeryt może pobierać świadczenie i łączyć je z pracą w sektorze prywatnym. Jeśli jednak pracodawca był z sektora publicznego, emerytura nie była wypłacana. Miało to zabezpieczyć wydatkowanie środków publicznych."

    Odpowiedz
  • zrujnowanie pokolen 70-80(2016-03-14 16:42) Zgłoś naruszenie 183

    PIS powinno najpierw przywrocic wiek emerytualny 60/65 poniewaz bylo to złamanie prawa. Ludzie ktorzy poszli do pracy 20-30 lat temu otrzymali informacje o wieku emerytualnym 60/65. Po przywroceniu wieku 60/65 rzad powinien najpierw zlikwidowac wszystkie przywileje, a potem wprowadzic co chce - ale dla nowych rocznikow. Jak mozna ukarac stara babe, ktora tyrala cale zycie i nie mogla miec dzieci bo miala pensje minimalna, nie miala gdzie mieszkac i miala jedno dziecko? Gdyby wiedziala ze za rodzenie dzieci bedzie emerytura i przywileje, to ona nie tyralaby jak glupia i nie budowala "nowej wolnej sprawiedliwej demokratycznej polski firmowanej przez tw bolka"...... Nie mozna tak strasznie oszukac rocznikow 70..... Ludzie, ktorzy stracili zycie na budowanie bolkowskiej polski wystapia ze zbiorowym pozwem przeciwko skur....nowi walesie!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • wanda(2016-03-14 09:22) Zgłoś naruszenie 182

    ojej...jakji niezależny rząd!!!!!!!!! padam ze śmiechu.....może zmniejszyć przywileje????? wiem wiem, nie pozbędziemy sie zwolenników......

    Odpowiedz