Obniżenie wieku emerytalnego: Najważniejsze punkty prezydenckiego projektu

autor: Katarzyna Witwicka23.02.2016, 07:00; Aktualizacja: 06.04.2016, 10:25
Emeryt

Obniżenie wieku emerytalnego: Najważniejsze punkty prezydenckiego projektuźródło: ShutterStock

60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Tyle, w świetle prezydenckiego projektu, miałby wynosić wiek emerytalny. Głównym założeniem jest przywrócenie wieku emerytalnego sprzed 2012 roku. Końcem września projekt trafił pod obrady Sejmu. Proces legislacyjny stanął na badaniu założeń ustawy przez komisje sejmowe po I czytaniu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (20)

  • sort 67(2016-08-23 12:33) Zgłoś naruszenie 00

    Ja chcę 14 tysięcy miesięcznie na prowadzenie mojego biura ???

    Odpowiedz
  • benit(2016-05-16 22:38) Zgłoś naruszenie 40

    Obniżenie wieku emerytalnego to dla większości priorytet dla tego głosowali na PIS gdy najpóźniej nie wejdzie w życie od 2017 roku to nie chcę krakać ale do końca kadencji mogą nie doczekać na własne życzenie!!!

    Odpowiedz
  • benit(2016-05-16 22:23) Zgłoś naruszenie 80

    Nowela ustawy obniżająca wiek emerytalny - według słów premier Beaty Szydło - powinna zostać uchwalona przez Sejm po wakacjach.trzymamy za słowo i cierpliwie czekamy na tak bardzo oczekiwaną ustawę!!!

    Odpowiedz
  • 60+(2016-05-05 17:46) Zgłoś naruszenie 31

    60+! Niech PREZYDENT DUDA GŁUPA NIE PEŁNI ,RAZEM Z DUDĄ OD SOLIDARNOŚCI! TEGO OD S TO MAMY JUŻ DOŚĆ NIECH SPI......LA , ŻYJĄCY NA KARKACH NARODU JAK WIELU INNYCHH SP...LAJ, OSZUSCIE.WON!!!!GŁOSOWAŁEM NA PIS I JESTEM I BYŁEM,ALE JAK CO OBIELALI I SKŁAMALI TO POGONIMY!!!!!!60+!!!!PEWNE!!!!!

    Odpowiedz
  • czytelnik(2016-04-21 10:36) Zgłoś naruszenie 70

    Rząd jednak wyprowadzi naród na ulice - dla nich najlepiej pracować do śmierci , składki przepadają .

    Odpowiedz
  • xxx(2016-03-11 08:04) Zgłoś naruszenie 112

    Skąd znowu propozycja przywilejów dla rolników , sędziów , prokuratorów ? Czy my w Polsce kiedykolwiek w końcu wyzwolimy się z tych komunistycznych nawyków przyznawania i konserwowania absurdalnych przywilejów ?

    Odpowiedz
  • xxx(2016-03-04 11:31) Zgłoś naruszenie 80

    No i cóż dalsze utrwalanie , konserwowanie i wzmacnianie różnej maści przywilejów , dla różnorakich beneficjentów . Konsekwentne utrwalanie podziału na lepszych i gorszych Polaków , na zasługujących na absurdalne przywileje i tych którzy maja ciężko harować na opłacanie konfitur dla beneficjentów ( sędziów , prokuratorów , rolników ...)

    Odpowiedz
  • maugerr(2016-03-01 15:17) Zgłoś naruszenie 143

    Prezydent obiecał P.Dudzie ze znajdzie się zapis o możliwościach przejścia na emeryturę po 40 latach pracy. Zgodnie z tym co zapisane jest w ich porozumieniu przedwyborczym.

    Odpowiedz
  • cwaniaczyles to masz(2016-02-28 00:19) Zgłoś naruszenie 81

    jesli pracowales na czarno albo na najnizsza krajowa a roznice brales pod stolem to teraz nie narzekaj, inni uczciwie placa skladki przez 35 lat i beda miec emerytury moze 50 zl wyzsze niz twoja, ale oni przez cale zycie oddawali panstwu 80 % tego co zarobili :(

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2016-02-24 11:27) Zgłoś naruszenie 63

    Najpierw trzeba zacząć od PRYJORYTETU -- priorytetów.! Trzeba określić składkowy max staż pracy który będzie uprawniał do wieku emerytalnego (oraz wyliczyć staż w oparciu o ilość faktycznie przepracowanych dni w tym świątecznych --bez dni zamiennie wolnych! Cz to będzie 50 lat ,czy 45 czy 40 pozostawiam Ustawodawcy --ale tacy ludzie pierwej przed Ustawowym wiekiem emerytalnym w ramach sprawiedliwości społecznej powinni iść na pełna emeryturę! Inaczej się nie godzi!

    Odpowiedz
  • asasnn(2016-02-24 10:56) Zgłoś naruszenie 172

    Podstawową sprawą jest zlikwidowanie przywilejów dla różnych grup zawodowych . Dla mundurowych, dla rolników, sędziów itd. itd. Wszyscy pracownicy winni odprowadzać składki do ZUS. Każdy kto pracuje i ma dochód w Polsce musi płacić podatki w Polsce. Podatki należy obniżać, by aktywizować pracujących i likwidować szarą strefę. Uprościć przepisy, prawo. Każdy ma swoje konto emerytalne i sam winien decydować kiedy idzie na emeryturę. Pieniądze na koncie emerytalnym winny być dziedziczone. Kwota wolna od podatku winna być zwiększona. itd, itd.

    Odpowiedz
  • emeryt(2016-02-24 08:34) Zgłoś naruszenie 47

    A ja jestem szczęśliwy-właśnie otrzymałem decyzję p przyznaniu emerytury w kwocie 796 zł/netto/-otrzymam też waloryzację w kwocie ok.2,10 zł.A może mi coś jeszcze PiSda?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • dwa DUDY wprowadzili tyle obłudy???????(2016-02-23 20:13) Zgłoś naruszenie 114

    oszalał naród cały jak go POstkomuniści oszukały i leciał zagłosować na Dudę aby spełnił marzenia okradzionego polaka jak grzebie w śmietniku na stojaka.Tyle polskości mamy w sobie co każdy z osobna se uskrobie i po reformach wielu takich wypędzono ludzi ze stażem 45 lat w krzaki postsolidarnościowe chłopaki.Morał jest smutny a robol biedny i schorowany nadal grzebie w śmietniku----aż zagrają mu organy...i grzebie i czeka aż go klerykomani wyślą w podróż nieznaną----------------------------?

    Odpowiedz
  • Patriota(2016-02-23 19:03) Zgłoś naruszenie 260

    No tak. Jedni musza pracowac 50 lat aby otrzymac 1/2 emerytury uprzywilejowanych,ktorzy emerytury wysokie biora przez 50 lat. To jest Polska. Kto kombinuje lub nalezy do grupy silnej ten ma. A inni coz. Niech do smierci pracuja.

    Odpowiedz
  • zawód(2016-02-23 13:24) Zgłoś naruszenie 233

    Jutro w Sejmie podczas podsumowania premier powie że Ona się umawiała nie na 100 czy 200 dni ale na cztery lata, a to jest kłamstwo.

    Odpowiedz
  • Mika(2016-02-23 11:14) Zgłoś naruszenie 574

    Gdyby Prezydent i Rząd naprawdę chcieli wprowadzić tę ustawę, to wystarczy kilka tygodni pracy w Sejmie /może nawet tylko kilka "nocek"/, szybki podpis prezydenta, dodatkowe 9 m-cy dla ZUS /przygotowanie programów/ i ustawa wchodzi od nowego 2017r. Gdyby chcieli... A przecież widać, że nic tak naprawdę nie robią, a właściwie robią wszystko, żeby nic nie zrobić w tym temacie. Osoby czekające na tę ustawę, to starsi ludzie, a tacy nie mają już zdrowia i sił, nie protestują na ulicach...

    Odpowiedz
  • an(2016-02-23 10:02) Zgłoś naruszenie 293

    Przywrócic wiek emerytalny to nie takie proste,Co Duda prezydent mógł naobiecywać?wszystko,ale jak rozkręcił się w tym państwie to tak mi się wydaję ,że jest Wdzięczny Tuskowi, że ludziom przedłużył wiek emerytalny,Pieniędzy zaoszczędzą.na tym. Myslę ,że calemu Pisowi na reke.bo nikt nić nie wygłasza i tego projektu nie porusza. .Dokładnie tak jak to Pan Morawiecki ostatnio powiedział twardej gwarancji nie było.

    Odpowiedz
  • lolek(2016-02-23 09:15) Zgłoś naruszenie 193

    Jest też w Sejmie włączona nowa zamrażarka.

    Odpowiedz
  • silon(2016-02-23 07:33) Zgłoś naruszenie 528

    Nie ma ustawy,nie ma przywrócenia wieku,nie ma woli prezydenta,nie ma spełnionej obietnicy,nie ma zaufania do rządu PiS,jest oszukiwanie osób otrzymujących w tej chwili połowę emerytury,jest gnojenie tych osób,jest karanie za długoletnia pracę.Nie ma demokracji,nie ma sprawiedliwego rządu,jest oszustwo i wyzysk.

    Odpowiedz